Gubernator do ustawodawców: obniżcie podatek dochodowy

W swoim orędziu budżetowym gubernator Bruce Rauner apelował 14 lutego m.in. o obniżkę podatku dochodowego i reformę systemów emerytalnych nauczycieli i pracowników administracji stanu. Ubiegający się o reelekcję republikanin przedstawił plan budżetowy na rok fiskalny 2019 przed połączonymi izbami parlamentu stanowego w Springfield.

Zdaniem Raunera, redukcja podatku dochodowego o miliard dolarów będzie bodźcem ekonomicznym dla Illinois i dlatego powinna być priorytetem dla parlamentu stanowego. Przypomnijmy, że latem zeszłego roku parlament stanowy wprowadził podwyżkę podatku dochodowego z 3,75 proc. do 4,95 proc., by zlikwidować potężne niedobory w kasie stanu. Tym samym obalono wówczas weto Raunera dotyczące tej podwyżki.

Domagając się likwidacji podatku dochodowego gubernator nie zaproponował alternatywnego źródła finansowania, ale przekonywał, że budżet można zrównoważyć przy pomocy cięć wydatków i programów oraz przy pomocy środków ze sprzedaży Thompson Center, chicagowskiej siedziby władz Illinois.

fot.Bruce Rauner/Facebook/screenshot

Rauner podkreślił, że około 450 mln dol. zostanie zaoszczędzone przez Medicaid, w medycznych ubezpieczeniach społecznych. Zdaniem gubernatora, to rezultat walki z nadużyciami w ramach Medicaid – zmniejszyła się bowiem liczba korzystających z tego programu, choć w dalszym ciągu sięga ona 3,1 mln osób. Rauner przewiduje, że w 2019 r. na usługi medyczne z puli ubezpieczonych w Medicaid zostanie wydane 14,2 mld dol.

W swym wystąpieniu republikański gubernator proponował też  reformę systemów emerytalnych nauczycieli i personelu administracji stanu poprzez zwiększenie udziału własnego pracowników w składkach oraz przejście na programy typu 401(k).

Plan finansowy Raunera przewiduje również zwiększenie nakładów na szkolnictwo niższe i wyższe, na programy walki z recydywą więźniów oraz na ośrodki zdrowia psychicznego i policję stanową.

W najbliższych miesiącach parlament stanowy będzie pracował nad własną wersją ustawy budżetowej biorąc pod uwagę plan finansowy gubernatora. Nowy rok fiskalny Illinois 2019 zaczyna się 1 lipca. Do tego czasu gubernator i legislatorzy powinni osiągnąć kompromis w sprawie budżetu. Obie strony muszą dołożyć starań, by w roku elekcyjnym uniknąć ponownego impasu budżetowego, który ostatnio trwał ponad dwa lata (2015-2017) i doprowadził do ruiny finanse i gospodarkę stanu.

Można się spodziewać, że zarówno Rauner jak i parlamentarzyści będą za wszelką cenę chcieli uniknąć konfrontacji na tle budżetowym. Już 20 marca w Illinois odbędą się prawybory na urzędy stanowe. Wiele wyścigów o nominacje partyjne ma zacięty przebieg. W zmaganiach o nominacje GOP na gubernatora Rauner zmierzy się z posłanką Jeanne Ives.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*