Firmy wiarygodności kredytowej nie mogą pobierać opłat za blokowanie danych

Firmy wiarygodności kredytowej nie mogą pobierać opłat za blokowanie danych

Gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę, która zabrania agencjom wiarygodności kredytowej pobierania od klientów opłat za czynności związane z ochroną poufnych danych osobowych. To pokłosie cyberataku na firmę kredytową Equifax w zeszłym roku.

Dzięki ustawie przegłosowanej przez parlament stanowy i podpisanej przez gubernatora Bruce’a Raunera firmy wiarygodności kredytowej nie mogą pobierać opłat za zablokowanie czy odblokowanie danych osobowych znajdujących się w raportach kredytowych.

Po ujawnieniu włamania do bazy danych Equifax tysiące osób złożyło wnioski o zablokowanie ich raportów kredytowych w celu ochrony poufnych informacji osobowych. Klienci skarżyli się wówczas, że za tę usługę ściągnięto od nich opłaty w wysokości co najmniej 10 dol. Później, gdy wnioskowali o odblokowanie raportów kredytowych, ponownie pobrano od nich opłaty, co władze Illinois uznały za wysoce krzywdzące wobec klientów.

Nowa ustawa zapewnia, że blokowanie (ang. freezing) i odblokowanie raportu kredytowego będzie zawsze bezpłatne.

Przypomnijmy, że liczba ofiar włamania do Equifax w USA wyniosła 145,5 mln osób. Chicago było jednym z kilku miast, które wniosły sprawę sądową przeciwko Equifax, domagając się zadośćuczynienia z tytułu szkód wyrządzonych w wyniku kradzieży poufnych danych.
Do ataku hakerskiego na firmę doszło pomiędzy majem a lipcem 2017 r. Łupem hakerów padły imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy, numery ubezpieczeń społecznych Social Security, a nawet w niektórych przypadkach, numery praw jazdy i kart kredytowych. Oprócz Amerykanów wśród ofiar hakerów byli też Brytyjczycy i Kanadyjczycy.

Equifax, z siedzibą główną w Atlancie, jest trzecią pod względem wielkości w kraju – po Experian i TransUnion – firmą monitoringu wierzytelności kredytowej. Wśród oferowanych usług jest sporządzanie raportów kredytowych dla podmiotów indywidualnych i zbiorowych.

(ao)

fot.Rhona Wise/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*