FAA zezwoliła dwóm firmom z Illinois na użycie dronów

FAA zezwoliła dwóm firmom z Illinois na użycie dronów

FAA – Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego potwierdziła w środę wydanie pozwoleń na użycie komercyjnych dronów czterem firmom, w tym dwóm z Illinois.

Firmy, które uzyskały pozwolenia to Clayco, firma projektowo-inżynierska zajmująca się nieruchomościami oraz Woolpert – firma dewelopersko-projektowa. Drony znajdą zastosowanie przede wszystkim w fotografowaniu budynków i obszarów pod zabudowę. Bezzałogowe samoloty mają ważyć poniżej 55 funtów;  w czasie lotu będą pozostawać przez cały czas w zasięgu wzroku operatora.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach drony wejdą do powszechnego użytku, od 30 września 2015 FAA jest zobowiązana przez Kongres do włączenia dronów do ruchu lotniczego w Stanach Zjednoczonych. Nowa gałąź transportu i usług lotniczych ma w ciągu pierwszych tylko trzech lat przynieść obroty rzędu 13,6 mld dol. i pozwoli na stworzenie 70 tys. nowych miejsc pracy.

Firmy chcą używać dronów m.in. do filmowania i robienia zdjęć, monitorowania upraw rolnych, inspekcji linii elektrycznych i rurociągów, przy akcjach poszukiwawczo – ratowniczych oraz do transportu przesyłek.

Za kilka lat widok  miniaturowych samolotów nad głowami nie będzie nikogo dziwił, a paczkę pod same drzwi dostarczy nam latający robot – kurier.

(gd)

fot.Ingo Wagner/EPA

Categories: Chicago
Tags: drony, FAA, illinois

Comments

  1. rychu
    rychu 11 grudnia, 2014, 20:06

    zdaza dopracowac technologie zanim posiekaja komus glowe przy wlasnych drzwiach?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*