Entuzjastyczne przyjęcie Berniego Sandersa w Chicago

Bernie Sanders fot.John G. Mabanglo/EPA

Bernie Sanders fot.John G. Mabanglo/EPA

Setki zwolenników Berniego Sandersa, niezależnego kandydata do nominacji Partii Demokratycznej na prezydenta USA, ściągnęły, by posłuchać jego przemówienia w chicagowskim Lincoln Park. Długa kolejka czekała na ulicy na otwarcie drzwi sali koncertowej Park West, mieszczącej 900 osób. W środku panował tłok.

Publiczność reagowała entuzjastycznymi okrzykami i brawami na przemówienie 73-letniego kandydata, który zapewniał, że zwycięży, bo miliony ludzi chce zmian. -Zjednoczymy swe siły dla wspólnego dobra, ponieważ nie chcemy mieć rządu kontrolowanego przez najbogatszych ludzi w kraju.

Senator z Vermont obiecał walczyć o powszechną opiekę zdrowotną oraz o zwiększenie praw pracowniczych, a także przyrzekł wyeliminować rasizm zakorzeniony w instytucjach rządowych. Podkreślił, że już więcej nie chce patrzeć na wideo pokazujące policjantów maltretujących Afroamerykanów. Pochwalił postęp, który dokonał się podczas rządów prezydenta Baracka Obamy, ale podkreślił, że Stany Zjednoczone potrzebują zrobić jeszcze większy krok do przodu.

Polityk, który spotkał się z chicagowianami 17 sierpnia, potępił klasę miliarderów, korzystającą z ogromnych ulg podatkowych, gdy amerykańskim dzieciom brakuje jedzenia.- Nie pozwolimy ukrywać miliardowych profitów w rajach podatkowych, gdy tak wiele potrzeb amerykańskiego społeczeństwa pozostaje niezaspokojonych.

Sanders mówi o sobie, że jest demokratycznym socjalistą wzorującym się na skandynawskim modelu społeczno-politycznym. W swym programie wyborczym domaga się też umorzenia pożyczek studenckich i zwiększenia dostępu do wykształcenia wyższego dla młodych ludzi.

Kandydat jest rodowitym nowojorczykiem i absolwentem Uniwersytetu Chicagowskiego. Jego ojcem był Eli Sanders, żydowski imigrant z Polski, którego rodzina stała się ofiarą Holokaustu.

(ao)

Categories: Chicago, Wybory 2016

Comments

  1. roman
    roman 19 sierpnia, 2015, 16:49

    Czy na zakonczenie wiecu odspiewano miedzynarodowke? Brakuje mi tej informacji. A tak na powaznie to ktos powinien poinformowac tych niedouczonych i niedoinformowanych amerykanow, ze po 4 latach rzadow socjalisty z Vermont zabraknie im papieru do wycierania tylkow, a kolejki za takim rarytasem beda bardzo dlugie. Socjalizm skandynawski tez jest juz blisko bankructwa i senator Stanow Zjednoczonych powinien to wiedziec. Wyksztalcenie w USA jest dostepne dla kazdego, tylko trzeba sie chciec uczyc, a amerykanie nie chca. Jezeli juz studiuja, to na kierunkach gdzie ucza jak nienawidziec tego kraju i jak zniszczyc kapitalizm. Takie kierunki jak computer science, computer engineering czy matematyke stosowana konczy (np. w Northwestern University) kilkanascie osob a kierunki ktore po ktorych nie znajduje sie pracy kilkaset. Szkoly wyzsze czekaja na przedstawicieli mniejszosci ktorzy beda sie chcieli uczyc i zapewnia im studia praktycznie za darmo. Bezplatne studia nic tu nie zmienia. Moze faktycznie amerykanie potrzebuja rzadow socjalisty i dlugich kolejek za papierem toaletowym aby sie obudzic. Jest to bardzo prawdopodobne, ale chyba jeszcze nie w najblizszych wyborach. Kazdy rzad najlepiej potrafi marnotrawic pieniadze podatnikow, ale rzad federalny w USA jest rekordzista w tej dziedzinie. Najlepszy przyklad to walka z ubostwem. Ilosc ubogich rosnie ze wzrostem wydawanych pieniedzy na walke z ubostwem. Efektem jest calkowita degradacja rodzin czarnych amerykanow, gdzie ponad 70% dzieci rodzi poza malzenstwem, rosnie liczba ubogich, liczba gangow i osob niewyksztalconych. I tak dalej i tak dalej. Przyklady mozna mnozyc.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*