Emanuel na burmistrza Chicago? Decyzja coraz bliżej

Biały Dom przygotowuje się na ewentualne odejście ze stanowiska szefa sztabu, Rahma Emmanuela. Jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Baracka Obamy może już na początku października podać się do dymisji, by móc poświęcić się kandydowaniu w wyborach na burmistrza Chicago.

fot.AP/ Rahm Emanuel coraz bliżej podjęcia decyzji o kandydowaniu na burmistrza Chicago

Według osób z otoczenia Emanuela, szef personelu Białego Domu może wkrótce zrezygnować ze stanowiska, ponieważ prowadzenie kampanii może być dla niego przeszkodą w wypełnianiu swoich obowiązków. Co więcej, jest on świadomy swojej uprzywilejowanej pozycji, której nie chce nadużywać. Jeżeli zdecyduje się na kandydowanie, tak jak każdy członek personelu Białego Domu, nie może korzystać ze środków rządowych na rzecz osobistych posunięć politycznych.

Polityk już sprawdza swoje szanse w wyborach. Wiadomo, że kontaktował się z liderami różnych społeczności w Chicago, zlecił wykonanie sondażu badającego poparcie wśród wyborców.

Emanuel od dawna nie kryje swoich chęci objęcia fotela burmistrza Chicago. Wielokrotnie w wywiadach powtarzał, że jest to jego marzenie, ponieważ pochodzi z tego miasta. Jeżeli Emanuel zdecyduje się na kandydowanie, musi zebrać 12,5 tys. podpisów poparcia do 22 listopada. Pierwsza tura wyborów ma się odbyć 22 lutego.

Ostateczne decyzje jednak jeszcze nie zapadły. Szef Personelu Białego Domu chciałby mieć pewnośc powierzenia swoich obowiązków zaufanej osobie, poza tym zbliżają się kluczowe dla Partii Demokratycznej, które mogą spowodować przetasowania w Kongresie. Co więcej, ze stanowiska odchodzi główny doradca ekonomiczny Białego Domu, Lawrence Summers. Emanuel pracuje również nad kilkoma inicjatywami ustawodawczymi prezydenta, które ma przedstawić na zgromadzeniu Senatu 8. października.

Biały Dom przygotował już listę potencjalnych następców Emanuela, jednak dopóki Barack Obama nie znajdzie odpowiedniej osoby, funkcję obejmie zastępca szefa sztabu Pete Rouse. Jest on jednym z najbardziej zaufanych pracowników prezydenta USA, jednak według doniesień nie jest zainteresowany objęciem stanowiska szefa sztabu na stałe. Innymi kandydatami są: zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon, strateg ds. legislacyjnych Philip Schiliro, adwokat Białego Domu Bob Bauer oraz Ron Klain, szef szatbu wiceprezydenta USA Joe Bidena.

KK (Time, CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*