Elektroniczne nakazy przeciwko pijanym kierowcom

Elektroniczne nakazy przeciwko pijanym kierowcom

Nowe przepisy pozwolą policji w powiecie McHenry sprawniej walczyć z plagą pijanych kierowców. Od 15 kwietnia w razie odmowy poddania się badaniu trzeźwości policjanci będą występować o elektroniczne nakazy sądowe.

Prawo stanu Illinois zezwala kierowcom na odmowę badania alkomatem i pobrania krwi w celu zbadania stężenia alkoholu. Świadomi swoich praw kierowcy coraz częściej odmawiają badania trzeźwości, co sprawia, że postępowanie sądowe w sprawach dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu przeciąga się, a ukaranie winnych jest trudniejsze.

Policjanci z powiatu McHenry właśnie otrzymali skuteczny oręż w walce z pijanymi kierowcami. Od 15 kwietnia w razie odmowy badania alkomatem i pobrania krwi funkcjonariusze będą mogli wystąpić o elektroniczny nakaz, a dyżurujący sędzia wyda go w ciągu kilku minut. Po otrzymaniu nakazu policjanci będą mieli prawo zawieźć podejrzanego kierowcę na izbę przyjęć i wyegzekwować poddanie się badaniu krwi.

Wprowadzenie podobnych przepisów rozważają inne powiaty, w tym Lake. Natomiast powiaty Kane i DuPage korzystają już z elektronicznych nakazów przy okazji wydarzeń, którym towarzyszy zwiększona konsumpcja napojów alkoholowych, takich jak święta i masowe imprezy sportowe.

Krytycy nowych przepisów określają je jako sprzeczne z konstytucją i przestrzegają, że przymusowe pobieranie krwi będzie dodatkowym obciążeniem dla pracujących w warunkach podwyższonego stresu pracowników izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych.
(gd)

fot.Pexels.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*