Ekolodzy aresztowani w śródmieściu

Około 150 protestujących w środmieściu Chicago ekologów zostało zatrzymanych. Zarzuty zakłócania porządku usłyszy jednak tylko 12 osób. Jedna z nich jest nieletnia.  Manifestanci zebrali się w centrum miasta w 10. rocznicę protestów jakie odbyły się w Seattle w czasie spotkania Światowej Organizacji Handlu.  Demonstranci domagali się podjęcia przez rząd USA konkrentch kroków w walce ze zmianami klimatycznymi.

aresztowanie

Administracja Baracka Obamy zamierza poprzeć legislację ograniczającą emisję gazów cieplarnianych w oparciu o zasadę  „cap-and-trade” (ograniczaj i handluj). Pierwotnie odnosiła sie ona do emisji tlenków siarki i polegała na określeniu malejących co roku limitów emisji, których truciciele muszą przestrzegać. Dopuszczała jednocześnie możliowść handlu limitami.  Obecnie zasada ta stosowana jest także w odniesieniu do emisji innych gazów.

Ekolodzy uważają ją za niewystarczającą i domagają sie bardziej stanowczych kroków regulujących emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Część ekologów swój sprzeciw wobec polityki rządu wyrażała kładąc się na jezdni w centrum Chicago i blokując ruch. Protestujący szybko zostali usunięci przez policję. Nie stawiali oporu przy aresztowaniu. Nikt nie został ranny.

Demonstracja została zorganizowana przez organizację „Mobilization for Climate Justice”.

(BK)

Copyright ©2009 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*