E-papierosy na cenzurowanym… Mentolowe też

E-papierosy na cenzurowanym… Mentolowe też

Nowa ustawa rady miejskiej zabrania palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych. Zaostrzono też przepisy dotyczące sprzedaży mentolowych wyrobów tytoniowych.

fot. Michael Dorausch

fot. Michael Dorausch

Nową regulację poparł radny Edward Burke (14. okręg miejski) i Will Burns (4. okręg miejski). Głosowanie odbyło się we wtorek.

Zgodnie z zapisem w ustawie miejskiej papierosy elektroniczne zostały sklasyfikowane jako „produkt tytoniowy”, przez co są teraz objęte tymi samymi przepisami co wszystkie inne wyroby z tytoniu.

W świetle nowych przepisów e-papierosy muszą znajdować się za ladą. Osoby dorosłe nie będą mogły ich palić w miejscach publicznych – wszędzie tam, gdzie obowiązuje zakaz palenia zwykłych papierosów. Jak wiadomo wyjątek stanowią prywatne domy i pojazdy oraz pokoje hotelowe przeznaczone dla palaczy. Na zewnątrz można palić w odległości co najmniej 10 stóp (3 metrów) od wejścia do budynku.

Regulacja wymaga też, by dilerzy elektronicznych papierosów wykupili od władz miasta specjalne zezwolenia na działalność biznesową.

Inne rozporządzenie, o którego zatwierdzenie zabiegał Rahm Emanuel, dotyczy papierosów mentolowych. Zabrania ono sprzedaży mentolowych wyrobów tytoniowych w promieniu 500 stóp (152 metrów) od szkół. Jest to pięciokrotnie większa odległość niż dotychczas obowiązująca.

Jak wykazały ogólnokrajowe badania, użycie e-papierosów wśród uczniów gimnazjum i liceum podwoiło się w latach 2011-2012, a papierosy mentolowe pali głównie młodzież od lat 12 do 17. Sondaż wykazał również, że co czwarty użytkownik papierosów elektronicznych pali też tradycyjne papierosy.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*