Dziś w stanie Illinois – Dzień Jana Karskiego

Dziś w stanie Illinois – Dzień Jana Karskiego

Gubernator Pat Quinn wydał proklamację, na mocy której czwartek 24 kwietnia 2014 r. jest Dniem Jana Karskiego w Illinois, w stulecie urodzin bohatera II wojny światowej, męża stanu i naukowca.

fot.E. Thomas Wood/Wikipedia

fot.E. Thomas Wood/Wikipedia

Jak informuje biuro gubernatora, tego dnia Quinn będzie gościem honorowym Konsulatu RP w Chicago. Quinn był studentem profesora Jana Karskiego na prestiżowym Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie na przełomie lat 60. i 70.

W czwartek 24 kwietnia w godzinach wieczornych w Konsulacie Generalnym RP odbędzie się konferencja prasowa i dyskusja panelowa w języku angielskim nt. „Jan Karski – człowiek, który próbował zatrzymać Holokaust: historia, dziedzictwo i odpowiedzialność” (wstęp tylko za zaproszeniami).

1 kwietnia Senat USA przyjął jednogłośnie rezolucję, by uhonorować Jana Karskiego w setną rocznicę jego urodzin. Pierwotnymi wnioskodawcami rezolucji było dwóch senatorów z Illinois: Mark Kirk z Partii Republikańskiej oraz Richard Durbin z Partii Demokratycznej, który był studentem prof. Jana Karskiego w Szkole Służby Zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown. Obaj podkreślali konieczność pielęgnowania spuścizny Karskiego, „jego bohaterstwa i poświęcenia, by obnażać horror i niesprawiedliwość Holokaustu”.

Jan Karski (prawdziwe nazwisko Jan Kozielewski) podczas II wojny światowej był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Jako naoczny świadek Holokaustu przekazał Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym informacje o eksterminacji Żydów.

Po wojnie przez 40 lat wykładał na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Prezydent USA Barack Obama uhonorował Karskiego pośmiertnie Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych.

(ao)

Categories: Chicago, Historia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*