Dziś w Chicago początek roku szkolnego

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

Dziś do chicagowskich szkół publicznych powracają uczniowie po letniej przerwie wakacyjnej. Kuratorium oświaty Chicago Public Schools (CPS) apeluje o jak najwyższą frekwencję w pierwszym dniu nauki, a na obecnych czeka nawet nagroda. Przejazd środkami transportu miejskiego jest dziś bezpłatny dla uczniów i towarzyszących im rodziców lub opiekunów.

Prosząc uczniów o obecność w szkole, kuratorium CPS powołuje się na opinie pedagogów i psychologów, którzy wskazują, że już w pierwszym dniu zajęć formuje się motywacja do nauki i początki pozytywnych nawyków, pomagających uczniom zorganizować się i uporządkować.

Dodatkowo CPS podkreśla, że od frekwencji w pierwszym dniu zależy wysokość dotacji stanowych na oświatę. Fundusze, jakie otrzymują poszczególne szkoły, naliczane są na podstawie liczby uczniów, którzy w pierwszym dniu nauki stawili się w swoich klasach.

Na wszystkich uczniów − od przedszkola do ostatniej klasy liceum (K-12) − obecnych w pierwszym dniu zajęć czeka nagroda. Są to darmowe wejściówki do Muzeum Nauki i Przemysłu, ważne do 21 czerwca 2016 r., sponsorowane przez tę instytucję już dziewiąty rok z rzędu.

Kuratorium CPS przypomina też, że wymaga od uczniów zaświadczenia o szczepieniach i badaniach. Listę obowiązkowych szczepień można znaleźć pod adresem internetowym CPS: cps.edu/pages/backtoschool.aspx. Od tego roku szkolnego wymagane są także nowe szczepienia − przeciwko zapaleniu opon mózgowych (meningitis).

Tak jak w poprzednich latach w pierwszym dniu nauki dzieci i rodzice mogą za darmo dojechać do szkół autobusami i kolejką CTA, a w ciągu roku szkolnego uczniom przysługuje zniżkowa oplata za przejazdy. Informacje dotyczące ulgowych biletów można uzyskać w kancelariach poszczególnych szkół.

CPS zapewnia, że bezpieczeństwo uczniów jest priorytetem władz oświaty. W dniu dzisiejszym w rejonach miasta o dużej aktywności grup przestępczych wznowiony został program, określany jako „bezpieczna droga do szkoły”, czyli Safe Passage. Jego celem jest bezpieczne pokonanie drogi do szkoły i taki sam powrót do domu. Trasa marszruty dzieci i młodzieży jest ściśle monitorowana przez specjalne zespoły złożone z ochotników i rodziców, którzy przeprowadzają uczniów przez dzielnice o wysokiej przestępczości, a także przez ruchliwe skrzyżowania. Dodatkowo rano i popołudniu w okolicach szkół, w godzinach rozpoczęcia i zakończenia lekcji, ulice patroluje większa liczba funkcjonariuszy.

Warto przypomnieć, że tak jak w poprzednich latach szkoły zapewniają wszystkim uczniom dwa darmowe posiłki − śniadanie i lunch, a dodatkowe można kupić za niską opłatą. Inicjatywę finansują fundusze federalne.

Więcej informacji na temat nowego roku szkolnego 2015-16 w Chicago można uzyskać na stronie internetowej: cps.edu/pages/backtoschool.aspx

Chicagowskie szkolnictwo publiczne (CPS) jest trzecim pod względem wielkości systemem oświatowym w USA. Obejmuje ono około 600 szkół, do których uczęszcza 400 tys. uczniów.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*