Dziś głosujemy w II turze wyborów

Rahm Emanuel (z lewej) i Jesus “Chuy” Garcia fot.Dariusz Lachowski

Rahm Emanuel (z lewej) i Jesus “Chuy” Garcia fot.Dariusz Lachowski

Dziś w Chicago odbywają się wybory uzupełniające. Chicagowianie głosują na burmistrza i na osiemnastu radnych, którym nie udało się wygrać w pierwszej turze wyborów 24 lutego. Przez najbliższe cztery lata nowe władze będą podejmować ważne dla nas wszystkich decyzje dotyczące życia codziennego, podatków, szkół i parków. Wyścig jest zacięty i wyrównany. Liczy się dosłownie każdy głos.

O fotel burmistrza Chicago ubiegają się: Rahm Emanuel, obecny włodarz miasta, były kongresman, były szef personelu w Białym Domu i były bankier inwestycyjny oraz Jesus „Chuy” Garcią, komisarzem rady powiatu Cook, były radny chicagowski i były senator stanowy.

W kilku okręgach miejskich kandydaci intensywnie zabiegają o głosy polonijnych wyborców: w 45. okręgu − radny John Arena i John Garrido, porucznik policji chicagowskiej i prawnik, którego żona jest Polką; w 41. okręgu − radna Mary O’Connor i Anthony V. Napolitano, działacz dzielnicowy i strażak, w 31. okręgu − radny Ray Suarez i Milagros „Milly” Santiago, działaczka społeczna, dziennikarka; w 36. okręgu− Gilbert Villegas biznesmen, weteran piechoty morskiej i Omar Aquino, pracownik socjalny, były pracownik biura kongresmenki Tammy Duckworth.

Lokale wyborcze czynne są od godz. 6 do 19. Wyborcy muszą głosować tylko w tych placówkach, do których zostali skierowani. Adresy lokali wyborczych oraz informacje dotyczące procedur wyborczych można uzyskać pod czynnym tylko dziś numerem telefonu: 312-269-7870 (należy poprosić o polskiego przedstawiciela − ang. Polish representative) lub sprawdzić na witrynie internetowej Chicagowskiej Rady Wyborczej: www.chicagoelections.com po wybraniu opcji ”Your Voter Information” i po wpisaniu nazwiska oraz adresu wyborcy w odpowiednie rubryki

Przypominamy, że w dniu wyborów we wtorek 7 kwietnia nie można się zarejestrować do głosowania tak, jak to było możliwe we wczesnym głosowaniu i w listopadowych wyborach w zeszłym roku.

Dziś odbywają się też wybory samorządowe w kilku miastach w okolicach Chicago, m.in w Harwood Heights, Schiller Park , Niles i Park Riddge.

W Harwood Heights, gdzie około połowa mieszkańców jest polskiego pochodzenia do rady miasta o ponowny wybór stara się działacz polonijny, radny Mark Dobrzycki wraz z dwoma koalicjantami z ugrupowania First Choice Party: Demetriosem „Jimmy’m” Mouguliasem, biznesmenem i Kevinem Wilhitem, którego żona jest Polką.

Wyborcy z przedmieść mogą sprawdzić adresy lokali wyborczych i listy kandydatów na witrynie sekretarza powiatu Cook: http://www.cookcountyclerk.com/, na której należy wybrać opcję „Elections – Suburban Cook County”. Można też telefonować pod numer: 312.269.7900.

(ao)

Categories: Chicago, Wybory 2015

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*