Dziś Dzień Pułaskiego

Jak co roku w pierwszy poniedziałek marca w stanie Illinois obchodzony jest Dzień Pułaskiego. Kazimierz Pułaski, dowódca i generał, uważany jest za bohatera wojny o niepodległość USA, nazywany jest też ”ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Kazimierz Pułaski fot.Wikipedia

Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera. W 2009 roku Kongres USA przyznał Pułaskiemu honorowe obywatelstwo amerykańskie.

W Illinois stanowe święto ustanowione w 1986 roku przez ówczesnego gubernatora Jamesa R. Thomsona ma przypominać „polskiego i amerykańskiego bohatera”.

Kazimierz Pułaski w latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779). Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

Dzień Pułaskiego w stanie Illinois nadal jest świętem, ale na mocy decyzji burmistrza Chicago jest to normalny dzień szkolny. Z kolei na przedmieściach niektóre dystrykty szkolne w Dzień Pułaskiego będą nadrabiać zajęcia odwołane z powodu mrozów.

Główne uroczystości upamiętniające Kazimierza Pułaskiego odbywają się dziś tradycyjnie w Muzeum Polskim w Ameryce. Relacja z obchodów w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.
(red.)

Categories: Chicago, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*