Dziś Dzień Polonii

Podniesienie flagi, spotkanie prezydenta z Polonią i marsz „Orzeł może” – zachęcający Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych – a także koncerty i wystawy zaplanowano na obchodzone 2 maja Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

fot. Andrzej Baraniak

fot. Andrzej Baraniak

Dzień Polonii i Polaków za Granicą świętujemy po raz dwunasty; został ustanowiony w 2002 roku z inicjatywy Senatu.

Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie.

W czwartek ruszyła akcja „Orzeł może”, której celem jest zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Kampania zakończy się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. – toastem za wolność. Przez cały ten okres organizatorzy chcą rozprawiać się ze „stereotypem Polaka-ponuraka”. Na potrzeby kampanii stworzono specjalne logo – na czerwonym tle biały orzeł, który jedno skrzydło składa w charakterystyczny znak OK oraz hasło – „Polaku nie bądź ponury. Rozwiń skrzydła! Dziób do góry!”.

Chicagowska Polonia doroczną paradą zaakcentuje zarówno rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak o swoje święto. O wielobarwności i specyfice Polaków mieszkających w Wietrznym Mieście napiszemy w weekendowym wydaniu Dziennika Związkowego.

(PAP, inf.wł.)

Categories: Chicago, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*