Dzień bez imigranta. Protesty i zamknięte restauracje

fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

16 lutego wielu imigrantów, głównie z Meksyku i innych krajów Ameryki Środkowej i Południowej nie poszło do pracy ani po zakupy, nie posłało dzieci do szkół, zamknięte było wiele etnicznych restauracji. Wszystko to, by pokazać Amerykanom, jak ważną rolę w życiu społecznym i gospodarczym pełnią imigranci.

16 lutego w całym kraju organizacje imigranckie zorganizowały pokojowe protesty. W samym Chicago na jeden dzień zamknięto kilkadziesiąt firm, w tym sklepy i restauracje prowadzone przez imigrantów. Organizatorzy namawiali, aby tego dnia nie przychodzić do pracy, nie iść po zakupy, nie brać udziału w wykładach, nie posyłać dzieci do szkół. Imigranci mieli na jeden dzień zrezygnować z codziennych aktywności i w ten sposób uzmysłowić Amerykanom, jak duży jest udział imigrantów w gospodarczym i społecznym funkcjonowaniu miasta, a w szerszej skali – kraju.

Wśród sklepów, których właściciele wyrazili solidarność z protestującymi znalazł się Pete’s Fresh Market, który zamknął tego dnia kilka chicagowskich lokalizacji. Klienci, którzy 16 lutego wybrali się do jednej z kilkudziesięciu etnicznych restauracji, m.in. słynnych Frontera Grill, Topolobampo i Xoco&Fonda Frontera, na drzwiach zamkniętych lokali znajdowali informację o jednodniowym imigranckim proteście.

„Jesteśmy pracownikami, a nie kryminalistami” – głosiło jedno z haseł niesionych na chicagowskim marszu, który w czwartkowe przedpołudnie ruszył z Union Park. Imigranci protestowali przeciwko antyimigracyjnej retoryce Donalda Trumpa i jego planom zaostrzenia polityki imigracyjnej. Podobne protesty przeszły ulicami wielu amerykańskich miast, m.in. Waszyngtonu, Filadelfii, Bostonu i Austin.

(gd)

Categories: Chicago

Comments

  1. Iwo
    Iwo 16 February, 2017, 19:03

    Wszystko pieknie brzmi ale rzeczywistosc jest juz Inna..wszyscy to wiemy!!!emigranci-tak.!!!…..pasozyty,mordercy,kryminalisci- nie!!

    Reply this comment
  2. Ola
    Ola 16 February, 2017, 19:06

    Hallo????

    Reply this comment
  3. Aga
    Aga 16 February, 2017, 19:07

    Emigranci-tak!!!
    Pasozyty,mordercy-nie!!

    Reply this comment
  4. Rysiu
    Rysiu 16 February, 2017, 19:36

    LOL
    A orangutan (z wygladu i inteligencji) szuka przestepcow.
    Jutro napisze na “twitter”, zeby go przepraszac i nasza polska “armia idiotow” polonijnych to bedzie robic – zwlaszcza ta podpisujaca sie zenskimi nickami, bedac facetami. Zal sciska dupe.

    Reply this comment
  5. szybki
    szybki 16 February, 2017, 19:57

    Jezeli zlamales prawo i jestes tutaj nielegalnie to niestety nie masz prawa domagac sie ze masz prawo pobytu, jak rowniez otrzymywac panstwowej zapomogi.

    Prawo jest prawem i na tym sie konczy.

    Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 16 February, 2017, 21:48

      Ty – szybki, czyli szkielka, bo na pewno nie jako fast.
      Bedac nielegalnie – to jest lamanie prawa, geniuszu i NIKT z nielegalnych nie otrzymuje panstwowej zapomogi, naucz sie faktow, pacanie.

      Reply this comment
    • miro
      miro 16 February, 2017, 23:43

      Nie kazdy mial tyle szczescia co ty i przyjechal do US legalnie. Gdzie te zapomogi moge dostac bo z mila checia chcialbym skorzystac? Jestes pacan i ne wiesz co mowisz tak jak ten ryzy bufon co mowi ze nielegalni glosowali na Climton.

      Reply this comment
  6. Dawid
    Dawid 16 February, 2017, 21:21

    Do rysia! Czlowieku zastanow sie co piszesz! Jak nie chcesz miec problemow! Wszyscy piszacy obrazliwe slowa na temat prezydenta musza sie zastanowic! Jak jeszcze nie jest zapozno! Ja nie strasze tylko prosze opamietajcie sie ! Podajecie swoje dane i namiary i moze byc to dla was bardzo przykre!

    Reply this comment
    • Rysiu
      Rysiu 16 February, 2017, 21:52

      LOL Dawid.
      Ty brzmisz, jak te religijne pacany, co strasza pieklem, jesli sie nie wierzy.
      Ja ciagle mam nadzieje, ze w USA mozna miec opinie, nawet wtedy, gdy prezydentem jest orangutan.

      Reply this comment
      • JASIO
        JASIO 17 February, 2017, 01:02

        Rysiu a raczej debilu..to jest Prezydent Stanow Zjednoczonych i nie masz prawa pisac o nim w tym kontekscie… jak bedziesz nadal plul na jego osobe to osobiscie zglosze to do organow scibania i wyciagna twoj glupi ryj z z beyzmentu za obrazanie prezydenta USA !

        Reply this comment
        • Rysiu
          Rysiu 17 February, 2017, 14:58

          Do organow “scibania” to mozesz to ty idioto mozesz nawet dzwonic w nocy, przedstaw sie: MASLO lub poprostu polglowek – wysluchaja ciebie i na pewno zaczna “dzialac”. LOL.

          Reply this comment
    • miro
      miro 16 February, 2017, 23:52

      Bez paniki! Chociaz mamy prezydenta z ideologia dyktatorska ale w dalszym ciagu konstytucja obowiazuje. No chyba ze przegapilem i cos sie zmienilo.

      Reply this comment
      • diwron
        diwron 17 February, 2017, 12:38

        Ideologia dyktatorska zapanuje, gdy amerykańska “red army” obejmie władzę. Zaczęli od wyższych uczelni, które już prawie opanowali. Wybór Trumpa tylko opóźni ten proces, ale jest to nieuniknione w przyszłości przy obecnej polityce imigracyjnej. Preferuje się imigrantów, o których wiadomo, że bedą uzależnieni od pomocy rządowej, a więc będą głosować na przyczółek “red army” (demokratów), którzy zawsze obiecywali i nadal będą obiecywać ochłapy szczęścia. Natomiast porównywać Trumpa do faszystów mogą tylko ludzie na poziomie idiotów z Hollywood lub niektórych polonijnych pseudo elit .

        Reply this comment
        • Rysiu
          Rysiu 17 February, 2017, 15:22

          Znow blad ty stary, sukienkowy dziadygo.
          Komunistyczny system umarl, oprocz takich kosciolow jak twoj, gdzie opowiada sie bajki i otrzymuje sie kase za nic – tam obowiazuje komunizm i najlepiej by bylo, jakbys tam zostal i pierdzial swoje “prawdy” tylko i wylacznie z ambony, do tej garstki ludzi, ktorzy w to jeszcze wierza.

          Reply this comment
  7. Pit
    Pit 17 February, 2017, 07:22

    Jest i Jasio krol polonijnych glupkow Robi w fabryce za 10.50 $ ma obywatelstwo i jest lepszy od wszyskich chociaz w Polsce skonczyl zawodowke w pipidowie Bieze 5 tys zwrotu podatku na dzieci food stamps i pluje na wszyskich dookola bo wie ze jest niedorajda zyciowym Zona mu to powtarza to codziennnie jak wciaga wozek na 3 pietro bloku gdzie mieszkaja za 100$ bo reszte doplaca miasto

    Reply this comment
  8. do Pita
    do Pita 17 February, 2017, 11:37

    A ty Pit gdzie Pracujesz.? Kontraktor pewnie z ciebie wielki? Zona Lodziara siedzi w domu I maluje paznokcie a ty zapie…dalasz od switu zeby na nia urobic! Podoba ci sie takie zycie? Jasiek za 10.50 w fabryce przynajmniej jest w domu o 3 I spedza czas z rodzina a ty dokad zmiezasz? TO JEST PRAWDA ZE NIELEGALNI DOSTAJA ZASILEK !!!!!! Musisz miec tylko dziecko !! Wiec skonczie bronic wszystkich nielegalnych , bo kazdy polak kombinuje jak moze !

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*