Dymek z elektronicznego papierosa zabroniony w Chicago

Dymek z elektronicznego papierosa zabroniony w Chicago

Decyzją rady miasta papierosy elektroniczne znalazły się na cenzurowanym. Zatwierdzona w środę ustawa zabrania używania wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych w miejscach publicznych, a więc wszędzie tam, gdzie nie wolno palić normalnych papierosów i wyrobów tytoniowych. Dodatkowo, ustawa wymaga, by e-papierosy, jak i wkłady do nich, podawał sprzedawca, co ma utrudnić dostęp do tych produktów dzieciom i młodzieży.

fot.Michael Dorausch/Wikipedia

fot.Michael Dorausch/Wikipedia

Ustawa została przegłosowana stosunkiem głosów 45 do 4. Uzyskała większe poparcie, niż się tego spodziewał jej promotor – burmistrz Rahm Emanuel, zwłaszcza że wcześniej swój sprzeciw wyrażało głośno wielu radnych. Głosy przeciwko nowym przepisom oddali następujący radni: Roderick Sawyer (6. okręg miejski), Rey Colon (35. okręg), Nick Sposato (36. okręg) i Brendan Reilly (42. okręg).

Trzeba podkreślić, że podobne restrykcyjne przepisy zatwierdziło już w listopadzie ubiegłego roku Evanston. Chicago jest drugim po Nowym Jorku dużym miastem w kraju, które wprowadza znaczące ograniczenia użycia papierosów elektronicznych.

Warto też przypomnieć, że z początkiem tego roku weszła w życie ustawa stanowa zabraniająca w Illinois sprzedaży e-papierosów osobom nieletnim.

Niezadowolenie z nowych przepisów w Chicago wyrażają producenci elektronicznych papierosów. Stawiają oni radzie miasta zarzuty nieznajomości badań naukowych rzekomo potwierdzających, iż e-papierosy są bezpieczne dla zdrowia i pomagają odzwyczaić się od tradycyjnych papierosów.

Tymczasem według innych opracowań papierosy elektroniczne są równie szkodliwe i uzależniające jak tradycyjne, a już szczególnie niebezpieczne są dla zdrowia dzieci i młodzieży. Federalne centrum ds. kontroli i prewencji chorób (CDC) donosi, że w latach 2011-2012 podwoiła się liczba gimnazjalistów i licealistów używających e-papierosów. Dodatkowo, aż 80 proc. z tej grupy paliło również zwykłe papierosy.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. funfel
  funfel 23 lutego, 2014, 11:44

  dobrze, że u nas nie ma takich pomysłów. lepiej już żeby ludzie palili e-papierosy niżli tradycyjne fajki. wszystkim wyjdzie na zdrowie i dla każdego z nich będzie taniej

  Reply this comment
 2. wlodek
  wlodek 2 marca, 2014, 18:52

  ja mam e-papierosa od 4 miesięcy w tym czasie kupiłem tylko 2 paczki zwykłych papierosów, ostatnią miesiąc temu. dobre wyjście.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*