Dokumenty w sprawie Blagojevicha będą jawne

Sędzia prowadzący korupcyjną sprawę byłego gubernatora Illinois zdecydował w środę, że szczegóły aktu oskarżenia mogą być w całości udostępnione opinii publicznej. Decyzja ta zapadła wbrew prawnikom Roda Blagojevicha.

Sędzia James B. Zagel przekazał zgodę na opublikowanie szczegołów sprawy trzem redakcjom: Associated Press, Chicago Tribune i Chicago Sun-Times.

Obrońcy oskrżonego o korupcję Roda Blagojevicha argumentowali, że upublicznienie akt przez media uniemożliwi dokonanie wyboru obiektywnej ławy przysięgłych. Sędzia Zagel nie podzielił jednak tej opinii. Proces byłego guberntora ma się rozpocząć 3 czerwca.

Duża część aktu oskarżenia została już przedstawiona opinii publicznej tuż  po zatrzymaniu Roda Blagojevicha w grudniu 2008 roku. Prokuratorzy poinformowali wtedy, że ze zgromadzonego przez nich materiału dowodowego wynika że gubernator, który miał wyznaczyć następcę Baracka Obamy w Senacie USA, domagał się od potencjalnych kandydatów korzyści finansowych. Miały to potwierdzać m.in. nagrania rozmów Blagojevicha.

Współoskarżonym w sparwie jest brat byłego gubernatora, Robert Blagojovich.  Ani on, ani były gubernator nie przyznają sie do winy.

MNP (CBN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*