Do sądu bez „komórki”

Od dziś w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook obowiązuje zakaz przynoszenia telefonów komórkowych i innych gadżetów elektronicznych. 

Sąd Karny przy ulicy California jest pierwszym oddziałem sądowym, w którym już od dziś zakaz będzie egzekwowany. Będzie on stopniowo wprowadzany do wszystkich oddziałów sądowych w powiecie Cook, w których odbywają się sprawy karne, za wyjątkiem sądu w Richard J. Daley Center.

 Przypomnijmy, że zakaz miał być egzekwowany od 14 stycznia br., ale 11 stycznia szef Sądu Okręgowego Powiatu Cook, sędzia główny Timothy Evans, autor zakazu, zgodził się na odroczenie i złagodzenie dyrektywy.

 Na liście urządzeń objętych zakazem są oprócz „komórek” wszystkie urządzenia posiadające zdolność łączenia się z internetem (laptopy, tablety itd.) oraz nagrywania wideo i dźwięku.

Listę wszystkich urządzeń i placówek sądowych objętych zakazem można znaleźć pod adresem internetowym: www.cookcountycourt.org/HOME/CellPhoneElectronicDeviceBan.aspx.

Pod tym samym adresem opublikowana jest też lista osób, których nie obowiązuje zakaz i mogą mieć przy sobie wyłączone telefony. Wśród nich są ofiary przemocy domowej, osoby niepełnosprawne i objęte sądowym nakazem ochrony, a także sędziowie, ławnicy, adwokaci, personel sądowy i ciele mediów.

Osobom przyłapanym przez władze na używaniu telefonu lub innego gadżetu elektronicznego w gmachu sądowym, grożą surowe kary za obrazę sądu. Będą one wyznaczane przez sędziego kierującego rozprawą.

Przypomnijmy, że sędzia Evans wydał zakaz przynoszenia do sądu telefonów komórkowych i gadżetów elektronicznych, by uniemożliwić robienie zdjęć i nagrywanie wideo, w celu na przykład zastraszenia świadków, zeznających w sprawach kryminalnych.

Zakaz sędziego Evansa nie obowiązuje w Daley Center w śródmieściu Chicago, gdzie głównie odbywają się sprawy cywilne. Telefony muszą być jednak wyłączone w salach sądowych. Można ich używać tylko w przestrzeni publicznej.

 Alicja Otap

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*