Dłuższe wakacje? Kuratorium bez pieniędzy

fot.fudowakira/pixabay.com

fot.fudowakira/pixabay.com

Szkoły publiczne w Chicago i w innych miastach w całym stanie nie zostaną otwarte po wakacjach, jeśli nie otrzymają funduszy z kasy stanu. Przed poważnymi skutkami braku budżetu w Illinois ostrzega szef chicagowskiej oświaty publicznej Forrest Claypool.

Parlament Illinois zakończył 31 maja wiosenną sesję nie zatwierdziwszy budżetu stanu i funduszy dla szkół. W opinii Claypoola wiele szkół, w tym chicagowskie, będzie zamkniętych jesienią, a tym które zostaną otwarte szybko wyczerpią się rezerwy finansowe.

Kuratorium oświatowe (Chicago Public Schools, CPS) w komunikacie prasowym apeluje do parlamentarzystów i gubernatora Bruce’a Raunera o kontynuowanie prac nad reformą finansowania szkół i szybkie wyasygnowanie odpowiednich funduszy. CPS zwraca się też do gubernatora Raunera, aby przestał skłócać ze sobą okręgi szkolne i nie podżegał do niezdrowej rywalizacji o fundusze.

Rauner nie skomentował zarzutów, stwierdził jedynie, że proponowana przez niego ustawa o finansowaniu szkolnictwa, niezależna od budżetu stanu, umożliwiłaby funkcjonowanie szkolnictwa, gdyby została przyjęta przez legislaturę.

Przypomnijmy, że brak funduszy to tylko jeden z wielu problemów CPS. Kuratorium jeszcze nie podpisało kontraktu ze związkiem nauczycieli, który grozi strajkiem z początkiem roku szkolnego.

Już prawie rok trwają negocjacje w sprawie nowego kontraktu pracowniczego pedagogów. Niedawno związek odrzucił rekomendacje niezależnego eksperta, który radził przyjęcie najnowszej oferty kontraktowej kuratorium zawierającej m.in. 13,5-procentową podwyżkę płac, rozłożoną na cztery lata oraz stopniowe wycofanie się CPS z płacenia składek emerytalnych nauczycieli i przekazanie im tego obowiązku.

Wyraz swojej frustracji pedagodzy dali podczas jednodniowego ostrzegawczego strajku 1 kwietnia. Nauczyciele domagali się nowego kontraktu, a także zatwierdzenia przez władze Illinois budżetu stanu i wyasygnowania funduszy dla szkół.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Nigdy wiecej
  Nigdy wiecej 3 czerwca, 2016, 16:50

  Glupki glosowali na Raunera to glupki niech ucza dzieci w domu po co im szkola jak Trump zacznie rzadzic wszyscy bedziemy milionerami a jak sie nie uda zawsze mozna oglosic bankructwo albo zalozyc uniwesytet dla bogatych glupkow ktorych wsrod polonii nie brakuje

  Reply this comment
  • Stasiu
   Stasiu 4 czerwca, 2016, 14:53

   Kazdy zasluguje na takich liderow jakich sobie wybiera. Polonia zawsze glosuje na odwrot. Wiekszosc polonusow pracuje za niskie stawki ale dali sobie wmowic ze zwiazki zawodowe sa przyczyna kazdego zla. Wierza w to tak goraco ze zaczolem omijac party z polonusami, na ktorych kroluje krotkowrocznosc i glupota. Podwyzki podatkow dopiero nadchodza. Jezeli ktos mial iluzje ze Rauner je zmniejszy to bedzie zawiedziony. Rauner jak tak podniesie jak nigdy zaden inny Gubernator. Niestety, matematyka nie klamie, a dlugi trzeba splacac.

   Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 4 czerwca, 2016, 21:04

  Tak to niestety jest..
  Republikanie od 60 lat licza tylko i wylacznie na idiotow, co jak najwyrazniej widac – ich nie brakuje w USA. Co boli, ze wiekszosc polaczkow pochodzacych ze wsi (czytaj Polonia) z niewiadomych przyczyn glosuje przeciwko wlasnym interesom. Jedni pragna wlasnej zaglady, tylko dlatego, ze demokraci pozwalaja na aborcje, a inni tylko dlatego, ze podobno pedalstwo niszczy malzenstwo lub kondomy sa grzechem. Katolicy to inny rodzaj czlowieka….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*