0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDawny polski kościół św. Wojciecha będzie zamknięty

Dawny polski kościół św. Wojciecha będzie zamknięty

-

Remont wież kościoła św. Wojciecha fot.Google Map
Remont wież kościoła św. Wojciecha fot.Google Map

W ramach reorganizacji w sześciu parafiach w dzielnicy Pilsen, na południowym zachodzie Chicago, zamknięty zostanie zabytkowy, ponad stuletni kościół pw. św. Wojciecha, jedna z najstarszych polskich świątyń, która w ciągu ostatnich trzydziestu lat − w wyniku zmian demograficznych − stała się miejscem modlitwy latynoskich wiernych.

O reorganizacji parafii w Pilsen poinformowała Archidiecezja Chicagowska na swej witrynie internetowej. Zgodnie z planem, kościół św. Wojciecha (St. Adalbert) zostanie zamknięty, ponieważ wymaga gruntownego, kosztownego remontu. Wierni uczęszczający do kościoła św. Wojciecha − których znakomitą większość stanowi ludność latynoska − będą mogli modlić się w pozostałych pięciu kościołach katolickich w Pilsen: św. Pawła (St. Paul), św. Anny (St. Ann), św. Piusa V (St. Pius V), św. Prokopa (St. Procopius) i Opatrzności Bożej (Providence of God). Zmiany wejdą w życie z dniem 30 czerwca.

REKLAMA

Parafia św. Wojciecha powstała około 140 lat temu. Proces organizacji parafii skupiającej polskich imigrantów zlecił w 1874 r. bp Thomas Foley nowo przybyłemu z Kraju nad Wisłą ks. Janowi Klimeckiemu − podaje Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Ameryce. Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się jesienią 1874 r., a dziesięć lat później został oddany do użytku. Obok świątyni powstała też szkoła katolicka.

W 1904 r. proboszczem został ks. Kazimierz Gronkowski, z którego inicjatywy rozbudowany został kompleks parafialny i powstał obecny, bardziej okazały i większy gmach kościoła św. Wojciecha pod adresem 1650 W. 17th Street. Budowa świątyni w stylu neoromańskim, zwieńczonej dwiema wieżami i wzorowanej na rzymskiej Bazylice Świętego Piotra, trwała około dziesięciu lat. Autorem projektu architektonicznego był Henry J. Schiacks.

Przez pierwszych trzydzieści lat XX w. parafia św. Wojciecha była głównym ośrodkiem aktywności społecznej i kulturalnej Polaków licznie zamieszkujących Pilsen. W okresie największego rozkwitu należało do niej około 4 tys. rodzin i ponad 2 tys. dzieci urodzonych w Chicago uczęszczało do szkoły. św. Wojciecha.

(ao)

REKLAMA

2091200923 views

REKLAMA

2091201222 views

REKLAMA

2092997682 views

REKLAMA

2091201507 views

REKLAMA

2091201654 views

REKLAMA

2091201799 views