Czyżby koniec kontrowersyjnego podatku?

fot. JUSTIN LANE/EPA

Członkowie rady powiatu Cook ogłosili, że osiągnięto porozumienie w sprawie obalenia kontrowersyjnego podatku od napojów orzeźwiających. Oficjalne głosowanie w tej sprawie odbędzie się 10 października.

Członek rady powiatu Cook Sean Morrison poinformował 6 października, że zgromadzono dostateczną liczbę głosów, aby odwołać podatek wynoszący centa za uncję płynu. Aby anulować podatek, przeciwnicy potrzebowali większości trzech piątych głosów zdolnej do obalenia weta Toni Preckwinkle, przewodniczącej Rady Powiatu Cook opowiadającej się za utrzymaniem podatku.

Oficjalne głosowanie w tej sprawie ma się odbyć 10 października; ewentualne zakończenie podatku przypadałoby na 1 grudnia.

Podatek od napojów orzeźwiających wszedł w życie 1 sierpnia i od początku był przedmiotem sporów i pozwów sądowych. Obejmuje wszystkie napoje z wyjątkiem wody, niesłodzonych soków, mleka i alkoholu. Nazywany jest podatkiem od sody, choć obejmuje szeroki asortyment drinków, również dietetycznych bez cukru oraz napoje energetyzujące.
(jm, ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*