Czystka u gubernatora Raunera

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Trwa czystka w gabinecie gubernatora Bruce’a Raunera po jego budżetowej porażce w Springfield. Ze stanowiska szefa gabinetu ustąpił – a ściślej – został zwolniony Richard Goldberg.  Zastąpiła go skrajnie konserwatywna Kristina Rassmussen z Illinois Policy Institute. Rauner ma także nowego rzecznika prasowego.

Goldberg został zmuszony do podania się do dymisji po tym jak parlament stanowy uchwalił 6 lipca budżet z podwyżkami podatku dochodowego, obalając gubernatorskie weto i odmawiając przyjęcia zmian administracyjnych, których Rauner domagał się od początku swej kadencji.

Richard Goldberg pracował dla Raunera ponad trzy lata, najpierw w komitecie kampanii wyborczej, a następnie na stanowisku szefa gabinetu gubernatora. Zanim trafił do ekipy Raunera pracował jako doradca ówczesnego senatora Marka Kirka. Goldberg, podobnie jak Kirk, jest oficerem rezerwy wywiadu marynarki wojennej. Był też dyrektorem National Taxpayers Union oraz prezesem Illinois Policy Institute.

34-letnia Kristina Rasmussen, nowa szefowa gabinetu Raunera, związana jest z konserwatywnym think tankiem Illinois Policy Institute, który wielokrotnie ostrzegał republikańskiego gubernatora, by nie szedł na kompromis z demokratami i nie ulegał ich presji w kwestii podwyżek podatków i wydatków stanu.

Rasmussen, pochodząca ze Springfield, pracuje w IPI od 2009 roku. W 2015 r. stanęła na czele instytutu jako jego prezes i dyrektor wykonawcza.

Rassmusen mianowała na wiceszefa gabinetu gubernatora swojego zastępcę z IPI Michaela Lucci i nowego rzecznika prasowego Laurel Patrick, która wcześniej pracowała dla republikańskiego gubernatora Wisconsin Scotta Walkera.

Zdaniem obserwatorów, Rassmussen, Lucci i Patrick w biurze gubernatora Raunera wprowadzą ostrą, nieuznającą kompromisu i skierowaną mocno w prawo retorykę.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*