Czy(m) Christopher Pfannkuche zaskoczy demokratów?

Christopher E.K. Pfannkuche fot.Ewa Malcher

Christopher E.K. Pfannkuche fot.Ewa Malcher

W zdominowanym przez Partię Demokratyczną powiecie Cook w ciągu ostatnich 70 lat urząd prokuratora sprawowało tylko kilku republikanów. Ostatni raz swym zwycięstwem niespodziankę sprawił demokratom Jack O’Malley w 1990 roku. Christopher E. K. Pfannkuche ma nadzieję powtórzyć sukces O’Malleya.

W rozmowie z nami kandydat wyraził przekonanie, że lokalni wyborcy, motywowani pragmatyzmem i odporni na propagandę polityczną, zagłosują na osobę, która ma kwalifikacje i doświadczenie, a także sensowny plan działania, by powstrzymać eskalację przestępczości i zreformować prokuraturę.

Pfannkuche (wym. fan-kuk) prowadzi intensywną kampanię wyborczą, dociera do różnych grup etnicznych i środowisk we wszystkich częściach powiatu Cook. Przede wszystkim zależy mu na tym, by wyborcy go poznali, docenili jego profesjonalizm i przygotowanie do sprawowania urzędu. − Nie będę musiał się uczyć w trakcie wykonywania obowiązków, tak jak moja rywalka, Kim Foxx, której niestety brakuje doświadczenia, bo nigdy nie występowała w sądzie w sprawach dotyczących poważnych przestępstw − mówił podczas wizyty w naszej redakcji.

Ze strony ojca kandydat ma pochodzenie niemieckie, ze strony matki − polskie. Jego prababka, z domu Kiwała, była polską imigrantką. − Matka zna dobrze polski − w mowie i piśmie. Niestety ja nie uczyłem się polskiego i znam tylko kilka słów, ale mama przeczyta mi artykuł o mnie w waszej gazecie − żartuje nasz gość i zaznacza, że pochodzenie nie jest tak ważne w kampanii wyborczej, jak kwalifikacje do sprawowania urzędu.

img_5029

Życiorys zawodowy kandydata jest imponujący. Od pięciu lat prowadzi prywatną praktykę prawniczą oraz programy szkoleniowe dla przedstawicieli organów ścigania, ale wcześniej przez około 30 lat pracował w prokuraturze stanowej powiatu Cook na różnych stanowiskach, ostatnio jako szef wydziału ds. poważnych przestępstw. Będąc asystentem prokuratora powiatowego, prowadził setki dochodzeń w sprawach karnych i cywilnych. Wcześniej był też asystentem specjalnego prokuratora badającego sprawę oszustw wyborczych. Jest autorem licznych podręczników i publikacji edukacyjnych dla policji, i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Występował jako oskarżyciel i obrońca w sądach wszystkich instancji, również w sądzie wojskowym. − Jestem też pilotem i nurkiem, lubię narciarstwo − dodaje nasz rozmówca.

Jeśli zostanie prokuratorem w powiecie Cook skoncentruje się na zwalczaniu przestępczości z użyciem broni i na osadzeniu w więzieniu przywódców narkotykowych szajek. Będzie też ścigał skorumpowanych polityków. Za jego kadencji sprawy podejrzanych o przestępstwa popełnione bez użycia przemocy nie będą blokować sądów, ale będą szybko finalizowane z pomocą dostępnych programów socjalnych i rehabilitacyjnych. − Dodatkowo uruchomię inicjatywy mające na celu współpracę z różnymi społecznościami oraz programy zapobiegające przestępczości nieletnich − obiecuje Pfannkuche.

Kandydat ma nadzieję, że wyborcy docenią jego dobre przygotowanie do sprawowania urzędu i powierzą mu swe głosy. Podkreśla, że jego rywalce brakuje doświadczenia zawodowego do kierowania prokuraturą w chwili, gdy Chicago zmaga się z rekordową liczbą zabójstw i strzelanin, a policja jest przedmiotem dochodzenia federalnego Departamentu Sprawiedliwości. − Sprawą kluczową jest, by właśnie w tej chwili na czele prokuratury stanęła osoba z właściwymi kwalifikacjami, przygotowana do sprawowania urzędu, a nie ktoś, kto będzie się dopiero przyuczał w trakcie pełnienia obowiązków. Po prostu nie mamy na to czasu − konstatuje.

Przypomnijmy, że Kim Foxx jest byłą asystentką prokuratora stanowego powiatu Cook i byłą szefowa personelu Toni Preckwinkle, prezes rady powiatu. W prawyborach Partii Demokratycznej Foxx pokonała długoletnią prokurator Anitę Alvarez. Pfannkuche nie miał opozycji w marcowych prawyborach Partii Republikańskiej.

Alicja Otap

a.otap@ zwiazkowy.com

Categories: Chicago, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*