Czy zabytkowy Cook County Hospital zostanie odrestaurowany?

Nieczynny szpital Cook County fot.Wikipedia

Nieczynny szpital Cook County fot.Wikipedia

Kosztem pół miliarda dolarów planowana jest renowacja ponad stuletniego, zabytkowego gmachu dawnego szpitala powiatowego Cook County. Budynek, należący do władz powiatu, jest już od ponad dziesięciu lat gigantycznym pustostanem.

O projekcie renowacji poinformowała prezes rady powiatu Toni Preckwinkle. Zgodnie z planami architektonicznymi zabytkowa fasada budynku zostałaby odrestaurowana, a jego powierzchnia użytkowa przekształcona w hotel, sklepy i mieszkania, z których 20 proc. przeznaczono by dla ubogich rodzin.

Szefowa władz powiatu zapewniła, że podatnicy nie będą obciążeni kosztami realizacji projektu, jeśli nie pojawi się konieczność usuwania toksycznych substancji ze środowiska. Jak podkreśliła, obiekt ma być przebudowywany przez prywatne firmy przy użyciu prywatnych funduszy.

Plan wymaga zatwierdzenia przez Radę Powiatu Cook. Jeśli prace renowacyjne zaczą się w przyszłym roku, to potrwają około 12 miesięcy.

Cook County Hospital był pionierską placówką medyczną pod wieloma względami. Był w skali kraju pierwszym szpitalem leczącym ubogą ludność i pierwszym bankiem krwi. Jako pierwszy w kraju przyjmował chorych na AIDS. Był też planem filmowym dla popularnego serialu telewizyjnego „ER”.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*