Czy kamery na skrzyżowaniach są legalne?

Czy kamery na skrzyżowaniach są legalne?

Sąd Najwyższy Illinois sprawdza, czy nagrywanie samochodów przejeżdżających na czerwonym świetle i wystawianie mandatów właścicielom pojazdów jest zgodne ze stanową konstytucją. Gdyby najwyższa instancja uznała,  że kamery są nielegalne, to samorządy lokalne w Chicago i okolicach musiałyby zwrócić miliony dolarów zainkasowane za mandaty.

fot.Derek Jensen (Tysto)/Wikipedia

fot.Derek Jensen (Tysto)/Wikipedia

Powodowie w sprawie zbiorowej twierdzą, że kamery na skrzyżowaniach są nielegalne. Ich adwokaci wskazują, że w Chicago mandaty na podstawie nagrań z kamer wystawiane były już w 2003 r., zanim parlament stanowy zezwolił na to w 2006 roku.

Pozew zwraca też uwagę na fakt, że przepisy ruchu drogowego powinny być jednakowe dla całego stanu, podczas gdy przepisy dopuszczające kamery na skrzyżowaniach obowiązują tylko w ośmiu powiatach.

Ponadto przeciwnicy kamer wyrażają przekonanie, że niezgodne z konstytucją Illinois jest wystawianie mandatu pojazdowi, a nie kierowcy, oraz to, że o naruszeniu przepisów drogowych decyduje kamera, a nie policjant.

Sprawę sądową wytoczyła grupa przeciwników kamer na skrzyżowaniach – Citizens to Abolish Red Light Cameras.

Werdykt ma wydać sześciu sędziów najwyższej instancji. Sędzia Ann Burke nie będzie orzekać w tej sprawie, ponieważ jej mąż, a zarazem radny chicagowski Ed Burke głosował za instalacją kamer rejestrujących samochody, które przejeżdżają skrzyżowania na czerwonym świetle.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*