Czy autostrada Illiana to dobry pomysł? Ekspert zaprzecza

Czy autostrada Illiana to dobry pomysł? Ekspert zaprzecza

Ważą się losy Illiany. Władze stanu podejmą ostateczną decyzję, czy przystąpią do budowy autostrady llliana Expressway, stanowiącej nowy korytarz komunikacyjny między Illinois a Indianą. Zdaniem jednego z ekspertów inicjatywa jest chybiona.

Illiana Expressway fot. Steven Vance/Flickr

Illiana Expressway fot. Steven Vance/Flickr

Ekspert w dziedzinie transportu i komunikacji Peter Skosey uważa, że przedsięwzięcie jest nieopłacalne, ponieważ na jego realizację trzeba wydać miliardy dolarów, gdy tymczasem w najbliższych latach wygeneruje ono tylko około tysiąca miejsc pracy. Natomiast administracja gubernatora Pata Quinna obiecuje zatrudnienie około 30 tys. osób.

Rozbieżność opinii – Skosey’ego i administracji Quinna – jest ogromna. Skosey uważa, że liczby podawane przez administrację to tylko prognoza ekonomiczna na okres 30-letni. Według eksperta gubernator mocno przecenia znaczenie gospodarcze inwestycji i powinien przeznaczyć fundusze na ważniejsze projekty.

Mająca 47 mil (76 km) Illiana, biegnąca przez zachodnie i południowe przedmieścia, połączyłaby autostrady międzystanowe I-55 oraz I-65.

W czwartek w Willis Tower w śródmieściu Chicago na forum stanowej rady ds. planowania komunikacji i transportu ma się odbyć głosowanie, które ostatecznie rozstrzygnie losy Illiany.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*