Czworonogi też źle znoszą mrozy. Postulat surowszych kar dla krzywdzicieli zwierząt

Czworonogi też źle znoszą mrozy. Postulat surowszych kar dla krzywdzicieli zwierząt

Siarczyste mrozy dają się we znaki nie tylko nam, ale i zwierzętom – to właśnie w zimowych miesiącach Animal Control notuje największą liczbę przypadków okrucieństwa wobec psów i kotów, które – pozostawiane na mrozie – często zamarzają. Stanowa kongresman Toni Berrios proponuje ustawę, która zaostrza kary wymierzane nieczułym na los czworonogów.

fot.Oleg Gasiuk

fot.Oleg Gasiuk

O tym, jak mroźna pogoda wpływa na zdrowie czworonogów, najlepiej wiedzą lekarze weterynarii z Portage Park Animal Hospital & Dental Clinic. Doktor Cynthia Olsen mówi, że odmrożenia to tylko te najbardziej widoczne gołym okiem schorzenia, na jakie narażone są psy czy koty w ekstremalnie niskich temperaturach.

– Zwierzęta odczuwają zimno dokładnie tak samo jak my. Czworonogi tracą także dużą ilość ciepła przez łapy, więc zawsze rekomendujemy posiadaczom psów, aby kupowali im ochronne obuwie. W ten sposób chronimy też same łapy, których poduszki może niszczyć sól. Jeśli jednak nasz pies nie ma butów, przetrzyjmy po spacerze jego łapy, by sól nie spowodowała oparzeń. W zimowe dni wypuszczajmy nasze zwierzaki tylko na chwilę, by załatwiły potrzebę.

Reprezentująca 39. okręg Illinois demokratka Antonina Berriosprzedstawiła na stanowym Kapitolu propozycje dwóch ustaw: pierwsza podnosi karę okrucieństwa względem zwierząt z wykroczenia (misdemeanour) do przestępstwa (felony). Druga tworzy długo oczekiwany stanowy rejestr osób okrutnie traktujących zwierzęta.

fot.Oleg Gasiuk

fot.Oleg Gasiuk

– Chcemy, aby osoby winne okrucieństwa względem zwierząt trafiały do rejestru. Wówczas inni nie zatrudnialiby ich do pracy przy zwierzętach, nie sprzedawali im zwierząt,  bądź nie zezwalali na ich adopcję – dodaje Berrios .

Berrios jest przekonana, że propozycje obydwu ustaw przegłosowane zostaną pomyślnie w rozpoczętej właśnie w Springfield sesji, która potrwa do 31 marca.

Debata nad okrucieństwem jest także dla Berrios okazją do przypomnienia mieszkańcom: – Zamiast kupować waszym dzieciom kolejne zwierzę, adoptujcie je. W mieście jest wiele schronisk ze zwierzętami, które często padają ofiarami przemocy i należny się im szczególna opieka. Zamiast kupować – adoptujmy.

Sergiusz Zgrzębski

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*