CPS żąda 65 mln dol. odszkodowania od swej byłej szefowej

CPS żąda 65 mln dol. odszkodowania od swej byłej szefowej

Kuratorium chicagowskiej oświaty publicznej wniosło pozew do sądu przeciwko swej byłej szefowej Barbarze Byrd-Bennett , która przyznała się do korupcji. Kuratorium żąda odszkodowania na kwotę 65 mln dol. od Byrd-Bennett oraz od firm, którym pomogła uzyskać lukratywne kontrakty bez przetargu na ponad 20 mln dol. w zamian za łapówki.

Prawo Illinois pozwala instytucji publicznej domagać się zadośćuczynienia trzykrotnie większego od strat finansowych poniesionych przez nią w wyniku korupcji.

Forrest Claypool, szef kuratorium (Chicago Public School, CPS) stwierdził, że Byrd-Bennett spiskowała wraz ze swym dawnym pracodawcą, by wyłudzić wiele milionów dolarów z systemu szkolnego zmagającego się z potężnymi problemami finansowymi.

Oprócz Byrd-Bennett CPS skarży o odszkodowanie firmy SUPES Academy LLC i SYNESI Associates LLC oraz ich właścicieli Gary’ego Solomona i Thomasa Vranasa. W ramach jednego z kontraktów bez przetargu, wartości 23 mln dol., firma SUPES miała zapewnić praktyki zawodowe dyrektorom szkół, ale wielu z nich skarżyło się, że szkolenie jest nieprzydatne i bezwartościowe.

Byrd-Bennett przyznała się do winy w październiku 2015 roku . Była szefowa szkolnictwa potwierdziła, że obiecano jej łapówkę w wysokości 2,3 mln dol. oraz że dostała kosztowne prezenty od swego dawnego pracodawcy w zamian za pomoc w uzyskaniu intratnego zlecenia. Wyraziła też skruchę i przeprosiła za swe postępowanie.

Solomon i Vranas są oskarżeni w aferze korupcyjnej, ale nie przyznają się do winy. Jak obaj utrzymują, nie obiecywali Byrd-Bennett żadnej łapówki.

(ao)

Barbara Byrd Bennett fot.cps.edu

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*