College zwalniają pracowników. Pokłosie impasu budżetowego

fot.harpercollege.edu

fot.harpercollege.edu

Kolejne placówki edukacji wyższej zmagają się z problemami finansowymi w rezultacie niezatwierdzenia budżetu przez władze Illinois. Harper College w Palatine likwiduje 29 etatów głównie z powodu nieotrzymania funduszy stanowych. Z tej samej przyczyny redukcje personelu planują College of Lake County i Elgin Community College.

Harper College, gdzie uczęszcza sporo polskiej młodzieży, likwiduje 19 stanowisk pełnoetatowych i 10 niepełnoetatowych, by zaoszczędzić 3,5 mln dolarów. Zarząd uczelni informuje, że w rezultacie braku budżetu stanowego władze Illinois zalegają z wypłatą 9 mln dol. w przysługujących jej dotacjach. Trudną sytuację zwiększa spadek frekwencji studentów; zwyżkująca w ostatnich latach populacja studiujących spadła do poziomu z roku 2007.

Rzecznik College of Lake County oświadczył, że wyeliminowano już 20 etatów, z czego 15 stanowiły wakaty. Uczelnia sięgnęła do rezerw finansowych, by zrekompensować dotacje w wysokości 8 mln dol. oraz stanowe stypendia MAP dla ponad 800 studentów; pieniędzy tych szkoła wyższa nie otrzymała z kasy Illinois.

Natomiast władze Elgin Community College oświadczyły, że w związku brakiem dofinansowania z kasy stanu mają w planie zwolnienia personelu. Zaznaczyły, że wciąż jeszcze weryfikują swą sytuację finansową i po jej ukończeniu podejmą decyzję o cięciach etatów.

Przypomnijmy, że z trudnościami finansowymi w wyniku impasu budżetowego zmagają się również uczelnie stanowe, w tym Chicago State University i Northeastern Illinois University.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. Adam
    Adam 3 kwietnia, 2016, 22:04

    Chcieliscie Republikanskiego Gubernatora to macie kto nastepny w kolejce domy starcow czy niepelnosprawni bo przedszkola juz padaja a procenty rosna przez nieuchwalony budrzet

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*