Co robić, gdy podatki od nieruchomości zostaną sprzedane na aukcji

Co robić, gdy podatki od nieruchomości zostaną sprzedane na aukcji

Podatki od ponad 15 tys. nieruchomości zostały sprzedane na dorocznej aukcji, która przyniosła 60 mln dol. dochodu – poinformowała skarbnik powiatu Cook Maria Pappas. Dochody zostaną podzielone między samorządy lokalne utrzymujące się z podatków od posiadłości.

fot. Notorious4life/Wikimedia

fot. Notorious4life/Wikimedia

– Środki z podatków od nieruchomości są niezbędne dla funkcjonowania samorządów lokalnych – stwierdziła Pappas. – Niestety, z powodu recesji, wielu płatników nie mogło uregulować swoich zobowiązań podatkowych. Chcemy mieć pewność, że właściciele posiadłości, których podatki zostały sprzedane są traktowani sprawiedliwie i wiedzą o wszystkich możliwościach zapłacenia swoich długów, by mogli zatrzymać domy.

Maria Pappas fot. cookcountygov.com

Maria Pappas fot. cookcountygov.com

Przypomnijmy, że w przypadku, niezapłacenia zaległości podatkowej, właściciel nieruchomości może ją utracić na rzecz nabywcy podatku.

Prawo stanowe nakazuje skarbnikowi przeprowadzanie dorocznej aukcji obciążonych długami nieruchomości.

Aukcja podatków niezapłaconych za rok 2011 odbyła się w dniach 5-12 sierpnia. Wystawiono na niej ogółem 51 560 numerów identyfikacyjnych posiadłości (Property Index Numbers, PINs), z czego 16 711 zostało zakupionych przez uczestników aukcji.

Uzyskane tą drogą fundusze zostały podzielone między 2 200 samorządy lokalne w całym powiecie Cook, na opłacenie m.in. takich instytucji, jak szkoły, policja i straż pożarna.

Warto pamiętać, że właściciele domów, których zaległe podatki zostały sprzedane na aukcji mają dwa lata na ich odkupienie, ale będą musieli zapłacić kary i odsetki.

Po upływie dwóch lat nabywcy podatków mogą na drodze sądowej uzyskać prawo własności do nieruchomości.

Dodatkowych informacji dotyczących sprzedanych podatków oraz możliwości ich odkupienia udziela biuro sekretarza powiatu (Cook County Clerk’s Office) na witrynie: www.cookcountyclerk.com lub pod telefonem: 312.603.5656.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*