Chris Christie w Chicago pomagał Raunerowi i sobie

Chris Christie w Chicago pomagał Raunerowi i sobie

Gubernator New Jersey Chris Christie był gościem kilku dochodowych imprez w Chicago dla republikańskiego kandydata na gubernatora Illinois Bruce’a Raunera. Udał się również do restauracji Portillos, gdzie wdał się w rozmowę z klientami. Najważniejsze było jednak spotkanie w Klubie Ekonomicznym, gdzie jego odpowiedzi na pytania uczestników nie wzbudziły wielkiego aplauzu.

Chris Christie fot.Drew Angerer/EPA

Chris Christie fot.Drew Angerer/EPA

Nie obyło się bez poruszenia skandalu „bridgegate”, kiedy to ludzie gubernatora, prawdopodobnie za jego  wiedzą, zablokowali główną drogę przelotową przez most imienia George’a Washingtona w Fort Lee. Przypuszcza się, że był to odwet na burmistrzu miasteczka Marku Sokolichu, który w wyborach gubernatorskich w 2013 roku nie głosował na Chrisa Christie.

Na pytania dotyczące tego zdarzenia Christie miał jedną odpowiedź: byłem niezwykle zawiedziony ludźmi, którzy dla mnie pracowali.

Oczywiście Christie nigdy nie przyznał, że miał z tą sprawą cokolwiek do czynienia. Dochodzenie trwa do dziś i coraz więcej osób z otoczenia gubernatora New Jersey dostaje wezwania na przesłuchania pod groźbą kary. Dokąd to zaprowadzi, trudno przewidzieć. Wiadomo jedynie, że marzenia Christie’ego o prezydenturze mogą się nie spełnić, a jeśli się okaże, że sam sugerował zablokowanie mostu, będzie musiał zrezygnować z urzędu.

Christie podczas pobytu w Chicago chwalił Tea Party, jako grupę, która najlepiej reprezentuje zasady republikanów, w tym niższe podatki, mniejszy rząd i indywidualne swobody. Krytykował prezydenta Obamę za niechęć do współpracy z republikanami i zachwycał się Georgem W. Bushem jako świetnym politykiem, niedocenianym przez własną partię. – Nikt nigdy nie musiał domyślać się, co ma na myśli. George Bush wyrażał się jasno i zrozumiale. Był uczciwy, poświęcił 8 lat swojego życia dla kraju, był zdecydowany i nie obawiał się podejmować niepopularnych akcji – mówił Christie. Chociaż pochwały pod adresem Busha były oczywistą krytyką Obamy, to słowa te nie zrobiły większego wrażenia na publiczności.

– Gdyby nie doszło do „bridgegate”, publiczność złożona z biznesmenów i profesjonalistów z pewnością nagrodziłaby go burzliwymi oklaskami, jako że wśród republikanów nadal ma największe szanse na urząd prezydenta – pisze portal chicagomag.com

O tym, że Christie jest uważany za człowieka, który ma szansę zwyciężyć wybory z Hillary Clinton świadczy obecność na sali Dany Bash z CNN, Kelly O’Donell z NBC, ekipy CBS i Fox oraz reportera Politico.

Wejście na spotkanie kosztowało 500 dol. od osoby lub 2500 dol. od pary dla chętnych do uściśnięcia dłoni i fotografii z Raunerem. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Republikańskich Gubernatorów (Republican Governors’ Association, RGA) Christi powiadomił obecnych, że RGA zainwestowało w kampanię Raunera 4 mln dolarów. (eg)

Categories: Chicago, Wybory 2014

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*