Chicagowski architekt zwycięzcą międzynarodowego konkursu

Tak będzie wyglądał pomnik projektu Josepha Weishaara fot.arch. Josepha Weishaara

Tak będzie wyglądał pomnik projektu Josepha Weishaara fot.arch. Josepha Weishaara

Projekt chicagowskiego architekta Josepha Weishaara zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na pomnik upamiętniający bohaterów I wojny światowej. Monument stanie w waszyngtońskim parku Pershinga, w pobliżu Białego Domu.

25-letni Joseph Weishaar jest absolwentem wydziału architektury Uniwersytetu Arkansas, pracuje w biurze projektowym Brininstool+Lynch, znajdującym się w chicagowskiej dzielnicy West Loop. Informacja o wygranej w konkursie na projekt pomnika bohaterów I wojny światowej, który ma stanąć w Waszyngtonie. nadeszła we wtorek, 26 stycznia.

Zwycięska praca pt. „Waga poświęcenia” („The Weight of Sacrifice”) to płaskorzeźba przypominająca ogromny realistyczny mural. Na obelisku przedstawione są postaci amerykańskich żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Pomnik, utrzymany w szarości i sepii przypomina archiwalne czarno–białe zdjęcia sprzed stu lat.

Młody architekt, który nie zdobył jeszcze pełnej licencji zawodowej i nigdy nie był w Waszyngtonie, nie krył zaskoczenia zwycięstwem. Pokonanie międzynarodowej konkurencji to dla Josepha Weishaara przepustka do wielkiej architektonicznej kariery.

„Waga poświęcenia” stanie w miejscu pomnika gen. Johna J. Pershinga, w parku jego imienia, w pobliżu Białego Domu. Całkowity koszt monumentu szacowany jest na 40 mln dolarów.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*