Chicagowska policja zmienia przepisy dot. użycia siły

fot.Tannen Maury/EPA

Po wielomiesięcznych konsultacjach społecznych i porównaniu przepisów obowiązujących w innych amerykańskich miastach, chicagowski departament policji ogłosił zaostrzenie regulacji dot. użycia siły i broni palnej przez funkcjonariuszy.

Komendant główny chicagowskiej policji Eddie Johnson ogłosił wprowadzenie zmian w policyjnych przepisach 17 maja. Zaostrzone zostaną regulacje dotyczące użycia siły i broni palnej podczas policyjnych interwencji.

Kluczową zmianą są nowe przepisy postępowania w przypadku ścigania osoby podejrzanej o dokonanie przestępstwa. Policjanci będą mogli strzelać tylko w przypadku, jeśli uciekający stanowić będzie realne zagrożenie dla funkcjonariuszy lub otoczenia. Dotychczas oficerowie mieli prawo otwarcia ognia w kierunku osoby, która uciekała z miejsca popełnienia przestępstwa lub była podejrzana o jego dokonanie.

W myśl nowych przepisów policjanci będą szkoleni w używaniu technik deeskalacyjnych i w mediacji prowadzącej do łagodzenia konfliktów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jesienią; do tego czasu każdy chicagowski policjant ma przejść czterogodzinne szkolenie.

Zaostrzenie przepisów dotyczących używania siły przez policjantów zostało wprowadzone po wielomiesięcznych konsultacjach z przedstawicielami organizacji społecznych. Jak poinformował Eddie Johnson, nowe regulacje były wzorowane na policyjnych przepisach obowiązujących w innych amerykańskich miastach. Szef chicagowskiej policji oświadczył, że jego podwładni skupią się na swoich głównych zadaniach, czyli zapewnieniu bezpieczeństwa i ochronie życia mieszkańców Wietrznego Miasta.

Zaostrzenie regulacji jest jednym ze sposobów ocieplenia wizerunku chicagowskiej policji, nadszarpniętego przez przypadki nieuzasadnionego użycia broni palnej i przemocy. Krytyka chicagowskiego departamentu policji nasiliła się po opublikowania nagrania z 2014 r., na którym policjant Jason Van Dyke strzela w plecy oddalającego się, uzbrojonego w nóż, 17-letniego Laquana McDonalda.
(gd)

Categories: Chicago

Comments

 1. Dawid
  Dawid 17 maja, 2017, 15:39

  Smiechu warte! Niedlugo to policji nie bedzie wolno nic! Po co nam tacy stroze prawa! Oni juz teraz wola nic nie widziec i slyszec bo boja sie konsekwencji!

  Reply this comment
 2. diwron
  diwron 17 maja, 2017, 16:02

  To są wszystko półśrodki. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest likwidacja CPD. Jak widzę czasami mini panie w mundurach policyjnych to naprawdę mi ich żal. Jak one mają poradzić sobie z gangami w Chicago? To naprawdę nie ma sensu. Już pisałem, że takami sprawami powinni się zająć panowie J.Jackson i M.Pfleger. Może dołączy do nich alderman J.Arena, który chce likwidować rasizm w Jefferson Park poprzez budowę mieszkań opłacanych przez CHA. Ale z rasizmem to naprawdę sprawa beznadziejna. W Harvard University organizuje się już graduację tylko dla czarnych studentów. I pomyśleć, że wszystko to dzieje się po 8 latach rządów tak wspaniałego prezydenta jak B. Obama.

  Reply this comment
 3. Normals
  Normals 17 maja, 2017, 20:20

  ….Policjanci będą mogli strzelać tylko w przypadku, jeśli uciekający stanowić będzie realne zagrożenie dla funkcjonariuszy lub otoczenia. Dotychczas oficerowie mieli prawo otwarcia ognia w kierunku osoby, która uciekała z miejsca popełnienia przestępstwa lub była podejrzana o jego dokonanie…..
  Od razu poczulem sie bezpieczniej. Tak sie koncza decyzje demokratycznych kretynow. Wiecie co to oznacza?To, ze policjant bedzie sie obawial uzyc broni w obawie przed konsekwencjami.Zobaczymy jak skocza statystyki zabojstw i strzelanin z uzyciem broni palnej.Niedawno zastanawiano sie nad pomyslem wprowadzenia armi do poludniowych dzielnic miasta dla poprawy bezpieczenstwa ale widocznie stalo sie tak bezpiecznie, ze trzeba wprowadzic ulatwienia dla bandytow w koncu w tym roku zastrzelono w Chicago tylko 200 ludzi…..

  Reply this comment
 4. Ulala
  Ulala 18 maja, 2017, 07:08

  No i trzech polonijnych glupkow trumpodebili mamy w komplecie jeszcze jasio i jankes Pasujecie do siebie Nienawisc rasizm i wiejskie pochodzenie to wasza cecha wspolna buhaha Sloma z butow wystaje pomimo amerykanskich paszprtow Kowboje pozal sie boze

  Reply this comment
 5. RP
  RP 18 maja, 2017, 09:47

  No i macie odpowiedz na pytanie dlaczego wasze podatki beda rosly, a Chicago zostanie stolica morderstw. Jak beda w przyszlosci wygladaly Amerykanskie miasta? Zapraszam do Rio de Janeiro albo do Johanesburga. Brod, smrod, bogaci i nedzarze. Klasy sredniej nie ma.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*