Chicago żegna kardynała Francisa George’a

Kardynał Francis George fot.Dariusz Lachowski

Kardynał Francis George fot.Dariusz Lachowski

Chicago żegna kardynała Francisa George’a, który zmarł 17 kwietnia pod długiej chorobie nowotworowej. Uroczystości żałobne potrwają od wtorku 21 kwietnia do czwartku 23 kwietnia. Wiekszość z nich odbywa się w chicagowskiej archikatedrze Najświętszego Imienia Jezus u zbiegu ulic State i Superior w środmieściu i większość ma charakter otwarty. Tylko na niektóre uroczystości wymagane są bilety wstępu. Kardynał zostanie pochowany na cmentarzu Wszystkich Świętych w Des Plaines.

We wtorek 21 kwietnia o godz. 13.00 katedra zostanie otwarta przed nabożeństwem rozpoczynającym wizytacje. Półgodzinne nabożeństwo rozpocznie się o godz. 14.00. Wizytacje odbędą się w godzinach 14.30 do 18.30 oraz 21.00 -23.00. (Wstęp na wymienione uroczystości jest wolny).

W środę ponownie odbędą się wizytacje w godzinach 7.00-9.30. O godz. 10.30 rozpocznie się nabożeństwo międzywyznaniowe, a po jego zakończeniu będą kontynuowane wizytacje w godzinach 11.30-18.30 oraz przez całą noc: 21.00-7.30 (czwartek). (Wstęp na wymienione uroczystości jest wolny).

Na czwartkową mszę św. żałobną wejść będą mogli tylko posiadacze zaproszeń. W uroczystości weźmie udział delegacja z Watykanu oraz lokalni dostojnicy kościelni, politycy i dygnitarze. Drzwi katedry zostaną otwarte o godz.11.00, msza rozpocznie się o godz. 12.00. Homilię ma wygłosić arcybiskup Seattle Peter Sartain, który przedtem był biskupem Joliet i który był osobistym wyborem kard. George’a na jego następcę, ale, jak wiadomo, papież Franciszek mianował Blase’a Cupicha na nowego arcybiskupa Chicago.

Po mszy kondukt żałobny uda się na cmentarz Wszystkich Świętych w Des Plaines, przy 700 North River Rd, gdzie ciało kardynała zostanie złożone w grobie rodziny George. Czwartkowa ceremonia pogrzebowa na cmentarzu ma charakter otwarty, wstęp na nią jest wolny.

Harmonogram uroczystości pożegnania kardynała George’a można znaleźć na witrynie archdiecezji chicagowskiej (trzeba wybrać opcję Schedule of Services and Public Visitation) lub posłużyć się linkiem:

http://www.archchicago.org/passing-of-francis-cardinal-george/schedule

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*