Chicago. Żarty się skończyły. Przyszła zima

To koniec łagodnych temperatur i wiosennej aury. Zgodnie z ostrzeżeniami synoptyków  do Wietrznego Miasta zawitała mocno spóźniona w tym roku zima. W czwartek rano w Chicago zaczął padać śnieg. Opady, utrzymywać będą się do piątkowego poranka. Na lotniskach O’Hare i Midway odwołano w sumie kilkaset lotów.

fot.WikiCommons/ Wielka śnieżyca 2011. Samochody zasypane na Lake Shore Drive

W czwartek nad Chicago nadciągnęła fala intensywnych opadów śniegu, które utrzymywać będą się do piątku, do godzin porannych. Na terenie metropolii spadnie od 6 do 8 cali białego puchu (15-20cm).

Jeżeli te prognozy się sprawdzą, oznaczać to będzie największe opady śniegu od słynnej już śnieżycy, która 1 lutego ubiegłego roku przyniosła ponad pół metra śniegu i całkowicie sparaliżowała miasto i przedmieścia. Do tej pory, w tym sezonie zimowym w Chicago spadło niespełna 5 cm śniegu.

Śnieg spowodował spore utrudnienia na obu chicagowskich lotniskach. Według NBC News, na O’Hare w czwartek popołudniu odwołanych zostało 300 lotów a opóźnienia sięgają półtorej godziny. Na Midway odowłano około stu lotów, w tym wszystkie rejsy linii Southwest.

Opadom towarzyszyć będzie porywisty wiatr, wiejący z prędkością przekraczającą 55 km na godzinę. Pożegnamy się także z przyjemnymi i wyjątkowo wysokimi jak na tę porę roku temperaturami. W nocy z czwartku na piątek termometry wskażą od 13F do 17F (-8C do -10C).

Lokalne władze zapewniają, że są przygotowane nawet na najcięższy atak zimy. Na ulice wyjechało blisko 300 pługo-piaskarek. Już w środę wieczorem wiadukty i mosty, na których śnieg zamarza najszybciej spryskiwane były roztworem soli. Jak na razie wszystkie drogi w regionie są przejezdne. Nie ma informacji o poważnych wypadkach, ale policja apeluje do kierowców o wzmożoną ostrożność, ograniczenie prędkości i zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Zobacz: Chicago szykuje się na kolejną ciężką zimę

Synoptycy już kilka miesięcy temu przewidywali, że tegoroczna zima na środkowym-zachodzie, w tym w Chicago będzie wyjątkowo sroga. Jak do tej pory ich przewidywania nie znalazły potwierdzenia, a mieszkańcy Wietrznego Miasta cieszyli się wyjątkowo łagodną aura.

mp

Categories: Chicago

Comments

  1. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 12 stycznia, 2012, 10:04

    jeden dzien sniegu w polowie stycznia to jeszcze nie powod do paniki.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*