Chicago. Wstęp do solarium tylko dla pełnoletnich?

Chicagowska radna chce wprowadzić ordynację zakazującą korzystania z solariów osobom poniżej 18 roku życia. Debra Silverstein przekonuje, że „nastolatków trzeba chronić przed niekorzystnym działaniem promieni UV tak samo, jak chronimy ich przed skutkami palenia papierosów”.

fot. Radna Debra Silverstein uważa, że przed solarium nastolatków należy chronić tak jak przed papierosami

Propozycja ordynacji zakazującej korzystania z solariów osobom niepełnoletnim pojawiła się na forum Rady Miasta Chicago przed kilkoma dniami. Zgłosiła ja radna z 50. okręgu wyborczego Debrah Silverstein. „Mamy regulacje zakazujące palenia papierosów osobom poniżej 18 roku życia, ponieważ szkodzą one zdrowiu. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy wprowadzić zakazu korzystania z solariów dla osób niepełnoletnich” – twierdzi Silvetstein, powołując się na zgodne opinie dermatologów: wystawianie skóry na szkodliwe działanie promieni UV zwiększa ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry nawet o 75 procent.

Zobacz także: Tanoreksja, czyli kiedy przestać się opalać

„Sama jestem matką i jako rodzic chcę chronić swoje dzieci. Uważam, że troska o dobro dzieci jest naszym zadaniem, jeżeli nie troszczą się o to ich rodzice. Powinni oni wiedzieć, że solaria są szkodliwe dla zdrowia ich dzieci” – mówi radna Silverstein.

O tym jak poważnym problemem jest korzystanie z solariów może świadczyć najnowszy raport Centrum Prewencji Chorób (CDC). Z opublikowanych przed kilkoma dniami danych wynika, że blisko 45 młodych kobiet w wieku od 18-21 lat regularnie korzysta z solariów.

Eksperci alarmują, że korzystanie z solariów prowadzi nie tylko do szybszego starzenia się skóry, ale także do nieodwracalnego jej uszkodzenia, mogącego wywoływać nowotwoty. W porównaniu z opalaniem w tradycyjny sposób, w ciągu kilku minut spędzonych w solarium skóra przyjmuje 20-25-krotnie większą dawkę szkodliwego promieniowania.

Naukowcy udowodnili także, że wbrew powszechnemu przekonaniu, korzystanie z solarium nie powoduje wzrostu stężenia we krwi endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój i samopoczucie.

Zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie obowiązuje m.in. w Niemczech.

W Chicago z solariów mogą obecnie korzystać osoby powyżej 14 roku życia.

mp

 

 

Categories: Chicago, Polecamy

Comments

 1. Aga
  Aga 14 maja, 2012, 10:11

  nie maja czym zajmowac sie ci radni. wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem. moja kolezanka posylala swoja 15-to letnia corke do solarium poniewaz miala ona problemy ze skora i to bylo uzgodnione z demantologiem , tylko ze to byly dosc zadkie wizyty i nie dlugie, wiec wedlug zasady wszystko jest dla ludzi tylko trzeba z umiarem

  Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 14 maja, 2012, 12:49

  No chyba naprawdę niemaja co robić i z nudów wymyślają jakieś głupie prawa.akurat chodzenie do solarium to jest indywidualna sprawa dla każdego

  Reply this comment
 3. mala
  mala 14 maja, 2012, 13:45

  idiotyzm totalny !!!!! niech sie zajma brakiem pracy , a przy okazji zakazu opalania nastepne osoby moga stracic prace , moze ona uczulona na solarium ? i dlatego chce zrobic zakaz ????z zalu ze sama niemoze !!!! ja chodze i bede bo mi pomaga na bole reumatyczne.

  Reply this comment
 4. emilio lopez
  emilio lopez 14 maja, 2012, 17:06

  Puknijcie sie w glowy opalone panienki! Opalanie w solarium powoduje raka skory, tak jak palenie papierosow powoduje raka pluc i wielu innych narzadow. To chyba normalne, ze staramy sie chronic dzieci przez szkodliwymi rzeczami.
  Obejrzycie to sobie a potem dyskutujcie:
  http://www.youtube.com/watch?v=VEE70h-dz7w
  Pomijam juz fakt, ze opalenizna jest wiejska~.

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 14 maja, 2012, 17:13

   emilio, zgadzam sie z toba i dodam tylko ze opalenie powoduje szybkie starzenie sie skory i taka 30-latka po solarium wyglada jakby miala z 40 lat.a co do twoich rodaczkek ze sniada skora, one wolalyby sie pewnie wybielic.

   Reply this comment
 5. Iza
  Iza 14 maja, 2012, 20:36

  Faktycznie nie maja co robic. Zreszta wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem zreszta nadmiar opalenizny postarza. A pozatym my jestesmy biale panie wiec

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*