Wyrok w sprawie byłego gubernatora Illinois: winny 17. zarzutów

W poniedzialek zapadł wyrok w sprawie byłego gubernatora stanu Illinois. Rod Blagojevich został uznany winnym 17- tu  z 2o-tu stawianych mu zarzutów; grozi mu kara nawet 200 lat więzienia.

Ława przysięgłych złożona z jedenastu kobiet i jednego mężczyzny nie doszła do porozumienia w sprawie dwóch zarzutów, uniewinniła także byłego polityka z jednego z 20-tu stawianych mu zarzutów dotyczącego przyjęcia korzyści majątkowej.  Blagojevich, któremu w sądzie towarzyszyła żona Patti, po wysłuchaniu wyroku, nie okazał żadnych emocji, natomist zwrócił się do małżonki i wyszeptał: „I love you”.

W czasie ogłaszania werdyktu ławy przysięgłych na sali sądowej obecni byli prokrator generalny Patrick Fitzgerald i szef chicagowskiego odziału FBI Robert Grant.

54-letni Rod Blagojevich w czasie drugiego procesu podtrzymał swoje stanowisko – odrzucając wszystkie stawiane mu zarzuty, w tym i ten najcięższy, dotyczący próby sprzedania wakującego po prezydencie Obamie stanowiska w Senacie stanu Illinois. Pozostałe zarzuty dotyczą m.in. udziału w przestępczym spisku, fałszerstw i wymuszeń.

Blagojevich został usunięty z urzędu w 2009 roku. Od początku nie przyznawał się do winy.

W sierpniu ub. roku ława przysięgłych uznała go winnym tylko jednego z 24 postawionych mu zarzutów – składania fałszywych zeznań FBI. Prokuratorzy federalni natychmiast po ogłoszeniu werdyktu wystąpili z wnioskiem o wszczęcie powtórnego procesu, którego wyrok usłyszymy jeszcze dziś.

RR

Zobacz także:

Rod Blagojevich “broni się” przed sądem

Chicago. Ruszył powtórny proces Blagojevicha

Categories: Chicago

Comments

 1. kicha
  kicha 27 czerwca, 2011, 15:50

  Jednego DEMOKRATY mniej.

  Reply this comment
 2. klim z chicago
  klim z chicago 27 czerwca, 2011, 15:52

  Szkoda go, autostrady platne nam przebudowal,program All Kids wprowadzil, niepotrzebnie chcial na boku dorobic, a taki fajny gubernator byl

  Reply this comment
 3. DOROTA
  DOROTA 27 czerwca, 2011, 17:16

  Moze i swiety nie byl ale ktory z rzadowcow jest swiety–poprostu mu nie poszlo!

  Reply this comment
  • boczek
   boczek 27 czerwca, 2011, 22:03

   Jemu napewno dobrze by poszło jak by dużo kradł dla dobra Stanu Illinois, a nie dla siebie.

   Reply this comment
 4. cinkibolek
  cinkibolek 27 czerwca, 2011, 19:41

  wydaje mi sie ze jakby mial jakiegos spryciucha kolo siebie np.naszego rodaka obeszloby sie bez szfanku i wszyscy by byli „cheppi”,wydawalo mu sie na owe czasy ze jest nietykalny tak jak wiekszosc z nich a prawda jest inna —o to widzimy ja sami,szkoda naszego misia kolorowego …..

  Reply this comment
 5. boczek
  boczek 27 czerwca, 2011, 22:00

  Wy wszyscy opinio twórcy opieracie się na własnych domysłach biorąc pod uwagę wyłącznie jego winę, żeczywistość jest inna z tego względu że Amerykański system nie zezwala wykazać całą machinę korupcji. System którym Amerykanie operują jest ukierunkowany w jednym celu uznać winę jednego a pozostali nie są tematem w sprawie.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*