Chicago uczy się strzelać

Na terenie Chicago można już trenować strzelanie. Rada miasta przegłosowała w środę zarządzenie, zgodnie z którym strzelnice będą mogły znajdować się w obrębie miasta. Okazuje się, że zwolennikom broni to nie wystarcza – twierdzą, że przepisy są wciąż zbyt surowe i zapowiadają dalszą walkę.

fot. InformacjeUSA/ Zgodnie z nowym zarządzeniem władz miasta, na terenie Chicago można już otworzyć strzelnicę

Do przyjęcia zarządzenia namówił radnych burmistrz Chicago Rahm Emanuel. Uważał on, że okręgowy sąd apelacyjny i tak wydałby zezwolenie na strzelnice w mieście, gdyż wymogi dotyczące posiadania broni w Chicago stanowią m. in. o odbyciu odpowiedniego szkolenia.

Wcześniejszy zakaz strzelnic został zaskarżony jako niezgodny z konstytucją i sąd przychylał się do pozwu wnioskodawców. Gdyby decyzja sądu zapadła pierwsza, oznaczałoby to brak jednoznacznych przepisów w kwestii strzelnic. Władze miasta obawiały się m. in.wysypu ruchomych strzelnic i wówczas sytuacja byłaby jeszcze trudniejsza do opanowania.

Rozporządzenie nie daje jednak właścicielom strzelnic całkowitej swobody. Muszą one znajdować się w rejonach przemysłowych i być oddalone o ponad 300 m od miejsc takich jak: szkoły, osiedla mieszkaniowe, szpitale, muzea, biblioteki, parki i sklepy monopolowe. Dodatkowo, roczna licencja na prowadzenie strzelnicy będzie kosztować 4 tys. dolarów.

Niektórzy skarżą się, że takie restrykcje działają prawie jak zakaz prowadzenia strzelnic. Chcą znów przedstawić zarządzenie do rozpatrzenia przez sąd.

Zakaz posiadania broni obowiązywał w Chicago przez 28 lat, aż do 2010 roku, kiedy Sad Najwyższy orzekł, że jest on niezgodny z konstytucją. Od tamtej pory radni tego miasta starali się uchwalać najbardziej restrykcyjne w USA przepisy dotyczące posiadania broni palnej.

Zobacz też:

Nowe zasady posiadania broni w Chicago

Prawo do posiadania broni rozszerzone na wszystkie stany USA

MK

Categories: Chicago
Tags: broń, Chicago

Comments

  1. Megi
    Megi 7 lipca, 2011, 17:14

    Chicago umie juz szczelac uczyc sie nie musi.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*