Chicago. Szybsza kontrola na O’Hare dzięki nowym skanerom

Chicagowskie lotnisko O’Hare do końca stycznia przyszłego roku zostanie wyposażone w skanery kontrolne najnowszej technologii. 29 nowych urządzeń usprawni i przyśpieszy kontolę lotniskową.

fot.TSA/ Lotnisko O'Hare otrzyma 29 nowych skanerów bezpieczeństwa

Używane obecnie maszyny od początku budziły sporo zastrzeżeń. Wielu specjalistów uznaje je za szkodliwe ze względu na promieniowane wydzielane przy prześwietlaniu; pasażerowie narzekają także na naruszenie ich intymności; przekazywany obraz rejestruje wszystkie wypukłości i zaokrąglenia ciała.

Nowe skanery pokażą ogólny zarys sylwetki, a specjalny software zaznaczy podejrzane przedmioty znajdujące się pod ubraniem prześwietlanego. Obraz przekazany na monitor oficera TSA będzie widoczny także dla podróżnego. Cała procedura zajmie około 10 sekund i znacznie skróci czas kontroli.

Obecnie oficer przepuszczający nas przez skaner musi czekać na potwierdzenie od kontrolera, który w zamkniętym pomieszczeniu ogląda nasz nagi wizerunek wysłany przez maszynę. Na ten rodzaj sprawdzenia potrzebna jest około minuta.

Chociaż skróci się czas – nie zmieni się zasada. W dalszym ciągu będziemy musieli przejść przez maszynę i przez chwilę zatrzymać się w jej wnętrzu z podniesionymi nad głową rękami. Nasze zdjęcie – w chwili, kiedy pojawi się nad wizerunkiem naszej sylwetki napis „OK”, będzie automatycznie wymazywane z pamięci.

O’Hare do końca 2013 roku wymieni stare skanery na 29 nowych urządzeń. Jednak służące obecnie maszyny nie pójdą na złom. Zostaną przeniesione na lotniska o mniejszym natężeniu ruchu. Na chicagowskim lotnisku zdarzały się wypadki, że podróżni, ze względu na wydłużający się czas kontroli, spóźniali się na samolot.

Władze TSA przypominają, że pasażerowie, którzy nie chcą z różnych powodów poddać się kontroli ani w starym ani w nowym skanerze – zawsze mogą poprosić o kontrolę osobistą.

tz

Zobacz także:  “Rozbierający” skaner na lotniskach budzi protesty

 

 

Categories: Chicago

Comments

 1. Janek
  Janek 24 października, 2012, 18:19

  Taką wolność zaserwowała nam klika Busha, na tym polega ich wizerunek wolności i swobód obywatelskich!.

  Reply this comment
  • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
   Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 24 października, 2012, 18:30

   a ty co ubeku na nowy watek juz wskakujesz ? jak tam komentarz do apelu pisuarow aby w wyborach w usa popierac romneya? zatkalo cie na prawie dobe a teraz tylnymi drzwiami wlazisz?
   jak tam lusienka? dzisiaj slyszalem ze ponownie zobaczyla sztuczna mgle nad smolenskiem 🙂
   barany ….

   Reply this comment
  • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
   Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 24 października, 2012, 18:53

   chcialbym ciebie zobaczyc jak walili w wtc a ty siedziales przed telewizorem z tylkiem w misce . zaraz moze napiszecie ze to nie robili talibowie tylko ze bush byl kiedys pilotem i on rabnal w wtc katapultujac sie szczesliwie ? a moze to ponownie putin?

   Reply this comment
 2. kobieta
  kobieta 26 października, 2012, 00:24

  a ja calkowicie popieram byt tych skanerow 🙂
  Nie mam ochoty na latanie z wariatami, ktorzy nie szanuja swojego i cudzego zycia.
  i ani „wizerunek wolnosci” ani „swobody obywatelskie” nie sa naruszane.
  skanery w pewien sposob chronia nasze zycie.
  Wiec nie ma co sie pyszczyc o ich istnienie na lotniskach.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*