Chicago. Rodzina Justyny Pałki składa pozew

Rodzina Polki, która dwa tygodnie temu zginęła w śródmieściu Chicago pod kołami autobusu, złożyła pozew sądowy przeciwko firmie, która zatrudniła kierowcę pojazdu. Justyny Pałka została potrącona na przejściu dla pieszych przez Davida Soto. Mężczyzna był wielokrotnie karany, a we miał we krwi kokainę.

fot. NBC5/ Sprawca śmiertelnego wypadku, w którym zginęła Justyna, był pod wpływem kokainy

Pozew przeciwko firmie Pontarelli Group Charters został złożony we wtorek w sądzie okręgowym hrabstwa Cook w Chicago. Rodzina oskarża przewoźnika o to, że nie sprawdził przeszłości zatrudnianego przez siebie kierowcy, a przez to przyczynił się do śmierci 24-letniej Justyny.

47-letni David Soto miał na koncie wiele wykroczeń drogowych. Był także poszukiwany w związku z napaścią seksualną. W chwili wypadku był pod wpływem kokainy, co wykazały testy toksykologiczne. Soto przebywa w areszcie. Sąd nie zgodził się na jego wypuszczenie na wolność za kaucją.

„Tej tragedii można było uniknąć. Firma Pontarelli nigdy nie powinna była zatrudnić tego człowieka jako zawodowego kierowcy” – napisali w specjalnym oświadczeniu prawnicy reprezentujący rodzinę Justyny Pałki.

Do tragedii doszło 3 maja, w śródmieściu Chicago, przy skrzyżowaniu Columbus Drive i Illinois Ave., zaledwie kilkaset metrów od miejsca w którym mieszkała Justyna. 24-latnia artystka-grafik około 18.50 wracała do domu po pracy, kiedy na przejściu dla pieszych została potrącona, przez skręcający w prawu autobus. Według świadków kierowca przejechał po dziewczynie, początkowo nie zdając sobie sprawy że potrącił młodą kobietę.

Bezpośredni świadek zdarzenia, Zachary Pernikliyski, który w czasie wypadku zmierzał do pracy w pobliskim hotelu, na początku myślał, że autobus uderzył w jakiś przedmiot lub bagaż. Z przerażeniem wspomina jak zauważył ciemny kształt za tylnymi kołami autokaru i uświadomił sobie, że ktoś został ranny.

Justyna Pałka w krytycznym stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Zmarła kilkanaście minut później o 19.04 – poinformowało biuro lekarza sądowego hrabstwa Cook.

Z informacji umieszczonych na stronie internetowej Justyny (http://justyna.palka.info/) wynika, że urodziła się w Krakowie, a dorastała w Dortmundzie, w Niemczech. Do Stanów przeprowadziła się w 2005 roku. Uczęszczała do School of the Art Institute, a specjalizowała się w projektowaniu graficznym. Po stażu w Chicago Magazine, pracowała na stanowisku dyrektora artystycznego i projektanta graficznego w Ogilvy & Mather. Pracownicy wspominają ją jako niezwykle utalentowaną i kreatywną osobę.

Justyna Pałka miała dwóch braci, a w Chicago mieszała z matką.

MP

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*