Chicago. Polonia już głosuje. 13 tys. zarejestrowanych

Polacy mieszkający w Wietrznym Mieście oddali już pierwsze głosy w polskich wyborach parlamentarnych. Głosowanie w USA odbywa się wcześniej niż nad Wisłą, ze względu na różnicę czasową. Do udziału w wyborach zarejestrowało się niespełna 13 tysięcy osób.

Polonusi pierwsze głosy oddawać mogli już po godzinie 7 rano czasu lokalnego (14.00 czasu polskiego), kiedy oficjalnie otwarte zostały lokale wyborcze. W okręgu konsularnym w Chicago działa w sumie dziesięć placówek wyborczych: osiem z nich na terenie miasta, jedna na przedmieściach Chicago, w Lombard i jedna w Hamtramck pod Detroit, w stanie Michigan.

Pod okręg konsularny w Chicago podlegają Polonusi mieszkający w stanach: Arkansas, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Luizjana, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa oraz Wisconsin.

Ci, których od punktu wyborczego dzieli duża odległość, mogli w tym roku skorzystać z nowej formy oddawania głosów: głosowania korespondencyjnego. Według informacji jakie konsulat generalny w Chicago przekazał mediom wynika, że z tej wyborczej nowości skorzysta zaledwie 536 osób, które zarejestrowały się do udziału w wyborach.

Tradycyjnie już najwięcej Polaków zarejestrowało się do wyborów w Chicago: blisko 12 800 osób. Biorąc jednak pod uwagę liczebność Polonii w Wietrznym Mieście, to bardzo niewielka liczba głosujących. To także mniej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych, kiedy do głosowania w zarejestrowało się około 17 tys. osób i zdecydowanie mniej niż w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, gdy liczba zarejestrowanych wyniosła 18 700 osób.

Podobna liczba Polaków (ok. 13 tys.) będzie w niedzielę głosować w Londynie.

Polonusi mieszkający w Stanach Zjednoczonych swoje głosy w wyborach oddawać mogą także okręgach konsularnych Nowy Jork, Waszyngton i Los Angeles. Podstawowym warunkiem udziału w wyborach jest posiadanie ważnego polskiego paszportu i wcześniejsza rejestracja do głosowania.

W Chicago lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21.czasu lokalnego, czyli o 4.00 nad ranem w Polsce.

Wybory parlamentarne najwcześniej rozpoczęły się w krajach Ameryki Łacińskiej – w samo południe czasu polskiego zaczęło się głosowanie w Argentynie, w Brazylii, w Chile i na Dominikanie. Z kolei w niedzielę – godzinę później niż w Polsce – zamknięte zostaną lokale wyborcze m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, głosowanie za granicą i na polskich statkach morskich odbywa się między godziną 7:00 a 21:00 czasu miejscowego. Jeżeli – w związku z różnicą czasu – głosowanie to zakończyłoby się w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, trzeba je przeprowadzić dzień wcześniej. W tym roku w sobotę 8 października głosują wyborcy w USA, Kandzie, Argentynie, Brazylii, Chile, Ekwadorze, Kolumbii, Meksyku, Panamie, Peru, Wenezueli, na Dominikanie i na Kubie.

in (PAP, IAR, inf.wł)

 

Categories: Chicago, WYBORY RP 2011

Comments

 1. reglasz stefan
  reglasz stefan 8 października, 2011, 19:43

  Panowie wiedza, ze wiekszosc osob w miejscach wyznaczonych do oddawania glosow w Wietrzym Miescie cechuje opanowanie, profesjonalizm, zyczliwosc nawet. Nieliczne wyjatki sa zapewne wynikiem stresu, wywolanym nadmiarem zadan jak w chicagowskiej placowce dyplomatycznej. W tym wlasnie miejscu jeden z czlonkow komisji zapytal osobe oddajaca glos o jej status w US. Czy tak sformulowane pytanie wynika z przepisow obowiazujacych w kodeksie wyborczym? Czy ten obywatel „pytek” chcial sobie zapewnic klientele do biznesu, ktory niezbyt legalnie sam uprawia? Faktem jest, ze w komisji tej przewazali prawnicy (z laski niestety nie boskiej) wyedukowani przed transformacja w dalekim kraju, w Polsze.

  Reply this comment
 2. Grabarz Cmentarny
  Grabarz Cmentarny 8 października, 2011, 21:49

  Ci Polscy prawnicy uprawiaja zawód prawnika na terenie Chicago..nielegalnie..każdy z nich podlega pod KK za uprawianie zawodu nieuprawnionego. Są to inaczej oszuści.

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 9 października, 2011, 07:19

   podtrzymuj tradycje rodzinna i idz doniesc na nich. uprzejmie doniesc oczywiscie…..

   Reply this comment
   • Rysiu
    Rysiu 9 października, 2011, 14:44

    Grabarz Cmentarny ma calkowita racje.
    Jestem ciekaw, czy Charlie_Charlie czulby sie komfortowo wiedzac o tym, ze jego nastepny lot np do ojczyzny jest pilotowany przez Kazia z Belmontu, ktorego jedyna znajomosc pilotowania samolotu polega na bezpiecznym opadaniu na podloge podczas libacji alkoholowej.

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
     Charlie_Charlie 9 października, 2011, 15:39

     porownanie rysiu na miere twojego i przedmowcy nicka….pijany pilot, alkoholik po libacjach….czy ty wogole czytales to co wypociles?

     Reply this comment
     • Rysiu
      Rysiu 9 października, 2011, 16:56

      tak W OGOLE to czytalem… i nawet sprawdzilem pisownie, na MIARE moich mozliwosci, LOL.

 3. Bartosz
  Bartosz 9 października, 2011, 11:18

  Szanowni~!

  Z całym szacunkiem dla Polonii i Jej wkładu w rozwój kultury polskiej poza granicami kraju, ale w moim przekonaniu osoby, które nabywają obywatelstwo państwa obcego i prawo udziału w wyborach w tamtejszym państwie i jednocześnie nie mieszkają w Polsce od lat co najmniej pięciu, powinny ex-lege tracić prawa wyborcze, ewentualnie prawa taka winny być z mocy prawa zawieszane aż do czasu powrotu do Polski.

  Na marginesie zwracam uwagę na następujące postanowienie wiążącej Polskę konwencji haskiej z 1930 r. w sprawie pewnych zagadnień dotyczących kolizji ustaw o obywatelstwie:

  W Państwie trzecim, osoba posiadająca więcej niż jedno obywatelstwo winna być traktowana tak, jak gdyby posiadała tylko jedno. Nie uchybiając przepisom prawnym, stosowanym przez Państwo trzecie w kwestiach statutu personalnego i z zastrzeżeniem obowiązujących umów, Państwo to będzie mogło, na swym terytorium, uznać, wyłącznie spośród obywatelstw, posiadanych przez tę osobę, bądź obywatelstwo kraju, w którym ma ona stałe i główne miejsce pobytu, bądź też obywatelstwo kraju, z którym, stosownie do okoliczności, wydaje się ona najbardziej związana.

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 9 października, 2011, 12:32

   teoretycznie nic prostszego- uzyskac wiekszkosc bezwzgledna w sejmie i zmienic konstytucje np zabraniajac podwojnego obywatelstwa. jezeli ktos przyjmuje obywatelstwo amerykanskie automatycznie traci obywatelstwo polskie. proste prawda? co na to nasi polonijni patrioci? piszcie wiec listy do poslow ktorzy sprzedali wam kielbaske pt ” zrobie dla was wszystko co chcecie tylko mnie wybierzcie”.

   Reply this comment
 4. hanna sawacka
  hanna sawacka 9 października, 2011, 12:03

  Bartosz dziekuje)

  Reply this comment
 5. hanna sawacka
  hanna sawacka 9 października, 2011, 14:21

  No to moge spokojnie spac , PiS nie doszlo do wladzy!

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 9 października, 2011, 14:43

   na szczescie rodacy w kraju nie dali sie tak oczadzic….czekam na poniedzialkowy otwarty mikrofon aby sie dowiedziec jakich to oszust wyborczych dokonano ….no i czekam na oficjalny komunikat pisu dlaczego kolejna ich porazka jest tak duzym sukcesem…..

   Reply this comment
 6. hanna sawacka
  hanna sawacka 9 października, 2011, 14:49

  Charlie))Wilanow jest piekny))

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*