Chicago przygotowuje się do pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

– Nie chcemy polityki w czasie chicagowskich obchodów – zapewniali podczas wtorkowej konferencji prasowej organizatorzy zaplanowanych na pierwszy tydzień kwietnia  uroczystości upamiętniających pierwszą rocznicę  katastrofy smoleńskiej. W bogatym programie jest m.in. spotkanie z rodzinami ofiar oraz wielki koncert-spektakl Requiem d-moll Mozarta. Honorowy patronat na uroczystościami objęli: ze strony polskiej – Marta Kaczyńska, amerykańskiej -kardynał Francis George.

fot.InformacjeUSA.com/ Konferencja prasowa organizatorów Tygodnia Pamięci Narodowej

W chicagowskich uroczystościach potwierdzili już udział goście z Polski: Zuzanna Kurtyka, która przyleci do USA  z synem, Beata Gosiewska z synami oraz autorzy filmu „Solidarni 2010” – Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski. Honorowymi członkami obchodów będą także żona i córka Wojciecha Seweryna, inicjatora budowy pomnika katyńskiego koło Chicago.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chicago organizatorzy obchodów zapewniali,  że chcą „stać daleko od polityki” , choć jak mówili są świadomi tego, że uciec się od niej nie da.

– Mamy nadzieję, że dorośliśmy do tego, by godnie uczcić pierwszą rocznicę tragedii narodowej, która nas powinna łączyć a nie dzielić – powiedział jeden ze współorganizatorów, Sławomir Budzik . Dodał także, że pomysł Tygodnia Pamięcie Narodowej  zrodził się z „potrzeby serca tych, którym bliski był prezydent Lech Kaczyński”.

Do ostatniej chwili organizatorzy mieli nadzieję na udział w obchodach córki Pary Prezydenckiej, Marty Kaczyńskiej.  – Pani Marta Kaczyńska bardzo życzliwie przyjęła nasze zaproszenie i mieliśmy nadzieję na jej obecność w Chicago, jednak sprawy natury osobistej uniemożliwiają jej przyjazd do Wietrznego Miasta na początku kwietnia – tłumaczył Sławomir Budzik.

Głównym punktem tygodniowych obchodów będzie koncert-spektakl Requiem d-moll Mozarta w wykonaniu profesjonalnych muzyków filharmonii chicagowskiej namówionych do tej inicjatywy przez Arkadiusza Góreckiego, członka prestiżowej Civic Symphony Orchestra of Chicago.

fot.InformacjeUSA.com/ Jak mówi Sławomir Budzik, organizatorzy do końca zabiegali o obecność na uroczystościach Marty Kaczyńskiej

Organizatorzy zaplanowali też projekcję filmu „Solidarni 2010” oraz spotkanie z jego twórcami: dokumentalistką Ewą  Stankiewicz i publicytą Janem Pospieszalskim. Dokument stanowiący zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie polonijni widzowie będą mogli zobaczyć na dwóch projekcjach.

Pytany o dobór gości z Polski reprezentujących określoną opcję polityczną Sławomir Budzik powiedział, że  zdaniem organizatorów zaproszenie do Chicago rodzin ofiar związanych  ze stowarzyszeniem  Katyń  2010 zapobiega przeniesieniu za ocean trwających w kraju nieporozumień wśród bliskich tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Na konferencji mówiono także o finansowaniu przedsięwzięcia, które, jak podkreślił Rafał Kawalec, wstępnie oszacowano na 120 tys. dolarów. Na razie komitet zebrał 23 tysiące pochodzące od  Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Chicago oraz kilku sponsorów. Mimo udziału w komitecie dużych organizacji polonijnych  (KPA, Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Ameryce Północnej), ich prezesi na razie nie zadeklarowali pomocy finansowej. Dlatego organizatorzy pokładają nadzieję w Polonii, która uczestnictwem zarówno w koncertach, jak i uroczystym obiedzie, może pomóc w pokryciu kosztów związanych.

W tym celu także utworzono specjalne konto którego numer jak i szczegóły obchodów można znaleźć pod adresem specjalnie na ten cel utworzonej strony internetowej: www.smolensk2010.us

Małgorzata Błaszczuk, Chicago

Categories: Chicago, Polecamy

Comments

  1. Heniek
    Heniek 15 marca, 2011, 18:45

    Pochowano niedorozwiniętych umysłowo i w ich miejsce wybrano kolejnych niedorozwiniętych umysłowo, teraz chcą świętować i zbierać dotacje by czcić głupotę. Nędza i idiotyzm tego narodu nie oszczędza.

    Reply this comment
  2. dannu
    dannu 17 marca, 2011, 03:07

    hmm. prosicie o rzeczowe komentarze, w zasadzie to trzeba by te impreze zostawic bez komentarza no coz, jeszcze jeszcze jeden raz slawos budzik i jego koledzy chca zaistniec mieniac sie” patryjotami” ale zapewniam was panowie do naszej lusi wam daleko i zarazem zapytam kto wam dal prawo do uzurpowania sobie … „w imieniu calej polonii chicagowskiej..” reprezentowania naszej nacji..zalosny jest sposob w jaki to robicie i jeszcze te zapewnienia ze beda to odpolitycznione obchody , tylko polacy moga wymyslec tygodniowe obchody,ciekawy jestem czy po smierci ojca swietego tez organizowaliscie tygodniowe obchody..i nie placzcie panowie ze nie macie kasy na to bo niewielu wam da na oplacenie wycieczki rodzinnej pani gosiewskiej(nawiasem mowiac konkubiny przemka gosiewskiego) szkoda ze nie wezmie ze soba jeszcze ciotek i wujkow ….pozdrawiam i zycze „powodzenia” danny

    Reply this comment
  3. ali
    ali 17 marca, 2011, 06:05

    To jest chwila rocznicowa, bardzo bolesna bo pierwsza i bardzo powazna, bo trza miec na uwadze, ze to hold dla urzedu prezydenckiego….dobrze, ze to nie bedzie spend na jeden dzien i jedna godzine..i ze niezorganizowani moga dolaczyc sie rzucajac jalmuzne dla glownych organizatorow, a bardziej zorganizowani moga pokusic sie na rozszerzenie programu pod haslem wspolnego szacunku dla zmarlych…chwila ciszy i pamieci mozna uczcic wyprawa w gory, spotkaniem z obcokrajowcami, przy ognisku w plenerze, bo akademije chyba nie sa jedyna forma udzialu w oddaniu holdu, ktory bedzie w tym dniu na lamach wielu miedzynarodowych gazet,…

    Reply this comment
  4. david
    david 17 marca, 2011, 08:19

    KTO ZA TO WSZYSTKO ZAPLACI?PO CO TU PRZYJADA? ZACOFANE POKOLENIE MOCHEROW KTORE WYJECHALO Z POLSKI W LATACH 70YCH NIE MA POJECIA CO SIE DZIEJE W POLSCE MANIPULOWANI PRZEZ OGLUPIAJACE RADIA LUCJI S. FELIETONY JANA S. JAKIEGOS PSYCHOPATY A JA MAM POMYSL PIENIADZE KTORE POJDA NA TE OBCHODY PRZEZNACZCIE NA JAKIS LEPSZY CEL

    Reply this comment
    • tola
      tola 17 marca, 2011, 12:48

      David!
      Swieta racja! Nic dodac nic ujac!
      Wieczne odpoczywanie za ofiary katastrofy zmowic, a pieniadze oddac na chore dzieci!

      Reply this comment
  5. goryl
    goryl 17 marca, 2011, 11:14

    buehehe david masz tyle do gadania co NIC, mozesz sobie konika zrobic, lub baranka w futryne a kasa jak jest zbierana to chyba juz powiedzieli na jaki cel. Przeciez nie zrobia tak jak Dzieszko lub Paskowa

    Reply this comment
  6. stara
    stara 17 marca, 2011, 13:08

    wola Boza i skrzypce.

    Reply this comment
  7. david
    david 17 marca, 2011, 13:17

    DOBRY POMYSL ZEBY POSTAWIC JESZCZE Z 12 TYS KRZYZY ,70 POMNIKOW TYLKO NIE TAKICH BYLE JAKICH , A PRZED PALACEM PREZYDENCKIM POWINNA STANAC 300 METROWA PIRAMIDA-GROBOWIEC-,DLA UCZCZENIA PAMIECI „WIELKIEGO CZLOWIEKA”, 10 DZIEN KAZDEGO MIESIACA PODOBNO NAZWALI „DNIEM SWIRA” Z OKAZJI TEGO CO DZIEJE SIE POD PALACEM

    Reply this comment
  8. stara
    stara 17 marca, 2011, 13:45

    david ale tobie i starej pomnika nie postawia))pomodlic sie mozna wszedzie.Ja tam nie wierze w koscioly ,ksiezy i zakonnice.W Boga tak to moge sie pomodlic wszedzie a Katedry ,koscioly to podziwiam jak achitekture.Np.Gdansk Oliwa Katedra,w Rzymie sa przepiekne, w Warszawie.Dawid te wszystkie” pokazowki”to prawie kazdy wie ze to polityka i nic nie ma wspolnego z zalem,pokora niestety tylko tu czasem, mozna dac upust swojej flustracji ktora i tak nikogo nie obchodzi.I sam widzisz ze nawet tu Polak Polakowi wrogiem jesli nie masz tego samego zdania.pozdrawiam david))

    Reply this comment
  9. david
    david 17 marca, 2011, 14:48

    DO KOSCIOLA NIE MAM NIC-MAJA OCHOTE NIECH SIE MODLA-POMODLIC SIE MOZNA WSZEDZIE-MASZ RACJE ZE SA TO TYLKO „POKAZOWKI”A ZE ZNALEZLI SOBIE MOCHEROWE POKOLENIE KTORE IDZIE ZA NIMI-ICH SPRAWA WIEM ZE ZA 20 LAT KSIEDZA BEDZIE MOZNA ZOBACZYC W MUZEUM TAKA SAMA SPRAWA JEST Z POMINKAMI JPII CHOCIAZ SAM ZARZEKAL SOBIE ZA ZYCIE ZE NIE ZYCZY SOBIE ZEBY POSMIERTNIE STAWIANO MU POMNIKI A PIENIADZE PRZEZNACZYC NA COS POZYTECZNEGO-TYLE DZIECI W POLSCE NIE MA CO JESC-A TU NIC TYLKO POMNIKI ,OBCHODY,MARSZE JEST 21 WIEK LUDZIE POWINNI PATRZEC I ZAJAC SIE PRZYSZLOSCIA

    Reply this comment
    • stara
      stara 17 marca, 2011, 16:35

      David ja tez nie mam nic przeciwko swiatyniom ale przeciwko ich przepychowi ,kiedy tyle biedy w kraju.

      Reply this comment
  10. david
    david 17 marca, 2011, 16:30

    BANDA BEDZIE SIE HUSTALA ZA CUDZE PIENIADZE

    Reply this comment
  11. kicia
    kicia 17 marca, 2011, 17:45

    stara – pozdrawiam 🙂 prawie ze wszystkim sie z Toba zgadzam, wiem nawet jak Ci na imie 🙂

    Reply this comment
  12. stara
    stara 17 marca, 2011, 20:30

    Pozdrawiam rowniez kiciu))

    Reply this comment
  13. podajdalej11
    podajdalej11 20 marca, 2011, 00:15

    Re.Pan Dawid odpowiedz od Pana Jana Tarwid,odnosnie wiary.
    Od podajdalej11 Dec, 10/2010 USA
    Rodacy prosze rozpowszechniac wedlug uznania wiersz, ktory napisalem pod tytulem,
    Zycie.
    Zyciem na ziemi rzadzi ten,
    co kontroluje wiatr gdy kartkami przewraca
    liczac na to, ze niewiernych nawraca.
    Autor Mr.Jan Tarwid. Wpisz do przegladarki:
    YouTube – JAN PAWEL 2 – TELEDYSK
    YouTube – Dorota Osinska – Zostan z nami
    YouTube – Ostatnia minuta Papieza JPII
    P.S.Licze na to ze Ci co maja wiedze to podniosa rekawice i pokaza na otwartym placu, ze to Oni potrafia na ziemi kontrolowac wiatr i kartkami przewracac liczac na to ze wiernych na niewiernych beda nawracac.
    Albo niech przestana sie osmieszac i do Naszej wiary mieszac.
    YouTube – Polski Teolog Karol Wojtyla.
    =============
    From podajdalej11 Dec, 10/2010 USA
    Please circulate this poem according to recognition, which I wrote under the title
    Life.
    Life on earth is ruled by him who holds
    the assertion to control the wind scattering the pages,
    hoping that the unbelievers convert.
    Autor: Mr. Jan Tarwid.
    YouTube – Ostatnia minuta Papieza JPII
    P.S. I am expecting those who have the knowledge to accept the challenge to put up the glove, and prove on an open square that they will be able to control the wind on earth and keep turning the pages, assuming that they will convert the faithful into unbelievers.
    Or let them stop being ridiculous and interfering in our faith.
    YouTube – Polski Teolog Karol Wojtyla.

    Reply this comment
  14. Krzysztof Koch
    Krzysztof Koch 20 marca, 2011, 19:55

    Krew z oczu będzie leciała czerwona jak u Irlandczyków zielona rzeka w Chicago Strach pomyśleć, czy nie zamurują żywej gotówki w następnym pomniku. IRS chciałby wiedzieć gdzie to bedzie? No i ten bankiet na smutno i z płaczem. Nigdy takiego bankietu na smutno nie widziałem i słyszałem jak żyję. To dopiero będą wyścigu smutku i martoroligznego rozgardiaszu. „Happy uroczystości”

    Reply this comment
  15. kicia
    kicia 20 marca, 2011, 20:12

    Jak mozna najlepiej uczcic? Niech bedzie msza sw., sa takie specjalne, a potem niech zebrane pieniadze beda przeznaczone na cele charytatywne….

    Reply this comment
  16. david
    david 22 marca, 2011, 14:24

    NO MOHERY DAWAC KOMENTARZE

    Reply this comment
  17. stara
    stara 22 marca, 2011, 17:59

    stara szczesciara ze mnie ze na moher uczulona jestem )))

    Reply this comment
  18. dawid
    dawid 1 kwietnia, 2011, 09:39

    Czy moze mi ktos wyjasnic dlaczego rodziny ofiar katastrofy dostana tak ogromne odszkodowania?czy ktos mi moze wyjasnic? W zeszlym roku doszlo do kilkunastu tragedii w Polsce na drogach- w najwiekszej z nich zginelo kilkunastu ludzi z biednych rodzin ktorzy jechali przeladowanym samochodem-jechali do pracy-do ciezkiej pracy-byli czesto jedynymi zywicielami rodzin-jechali na zbior jablek-zgineli-DLACZEGO TO ONI NIE DOSTALI ODSZKODOWANIA????????????????? JAKA SPRAWIEDLIWOSC? CZY NIE LEPIEJ BYLO BY PIENIADZE Z TAKIEJ IMPREZY PRZEZNACZYC NA JAKIES BIEDNE RODZINY W POLSCE??? KIEDY SIE SKONCZY CALA TA SZOPKA??

    Reply this comment
  19. podajdalej11
    podajdalej11 5 kwietnia, 2011, 21:38

    Szanowny Panie Dawid pyta Pan cyt,” KIEDY SIE SKONCZY CALA TA SZOPKA??”
    Odpowiadam: skanczy sie wtedy kiedy dowiemy sie dlaczego nie powiedziano zalodze samolotu TU154M, ze w oparciu o optyczna kontrole stwierdzono czesciowe wysuniecie podwozia samolotu.
    podajdalej11, 4/4/11, jesli masz odwage Polaka lub Rosjanina.
    Jako byly adwokat, prokurator i sedzia sadu kolezenskiego w 47Szps. stwierdzam, ze w postepowaniu kontrolera w Smolensku brak bylo LOGIKI.
    Kontroler w Smolensku 10 kwietnia 2010 roku powinien powiedziec zalodze Tu154M, ze podwozie jest wysuniete czesciowo a ladowanie doprowadzi do katastrofy. Kontynulowanie naprowadzania samolotu przez kontrolera potwierdza, fakt ze warunki pogodowe byly dostateczne a podwozie bylo widoczne przez lornetki kontrolera.
    Mr.Jan Tarwid. Kapr.Rez.Lot.Pol.47Szps
    ===========
    Klick here: YouTube – TVG-9 Low Pass TU-154 Jest Mozliwy
    Od podajdalej11 April 10/2011,USA
    As a former attorney, prosecutor and Judge of Colegueal Court in 47 Training Regiment of helicopters.
    I profess that the behavior of the aircontroller in Smolensk was illogical.
    The aircontroler in Smolenskon April 10/2010 had to tell the crew of TU154M that landing gear
    is partially extended and landing will result in a disaster.
    The continued guiding of the plane by the aircontroler proovet the fact that the weather conditions were satisfactory and the landing gear of the plane TU154M was seen by the aircontroler in right position through the binoculars.
    Mr.Jan Tarwid.Kapr.Rez,Lot,Pol,47Szps.

    Reply this comment
  20. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 5 kwietnia, 2011, 22:34

    podajdalej1
    Nie tacy jak TY madrzy tego nie wiedza.I nie takie autorytety.A 10kwietnia niech bedzie zamkniety rozdzial zaloby dla udreczonych bliskich ofiar katastrofy.A takie sledztwa trwaja latami i beda.Dajmy Rodzinom spokojnie to przezyc a nie drazyc i ciagle szukac czegos czego nie ma.Filozofow tu nie trzeba.Polonia ma najmniej do powiedzenia w tej sprawie.

    Reply this comment
  21. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 5 kwietnia, 2011, 22:36

    Kaznodziei tu nam nie trzeba mkazdy dorosly i wie co ma robic.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*