Chicago. 25 milionów za 16 lat niesłusznego więzienia

Federalna ława przysięgłych przyznała 25 milionów dolarów odszkodowania mężczyźnie, który spędził za kratkami 16 lat za morderstwo, którego nie popełnił. Thaddeus „T.J.” Jimenez w 2010 roku otrzymał „certyfikat niewinności” i pozwał władze Chicago do sądu. Jimenez na razie nie skorzysta jednak z pieniędzy. Został bowiem skazany za posiadanie narkotyków.

fot. Thaddeus Jimenez w 2009 roku został uniewinniony

Adwokaci niesłusznie skazanego mężczyzny twierdzą, że czasami wymiar sprawiedliwości popełnia błedy. Tak właśnie było w przypadku ich klienta. Thaddeus Jimenez miał 13-lat kiedy w 1993 roku został aresztowany w związku z zabójstwem członka ulicznego gangu, 19-letniego Erica Morro. Prokuratura w czasie procesu powoływała się na zeznania świadka, który zeznał, że widział Jimeneza na miejscu zabójstwa. W 1996 roku Jimenez został skazany za morderstwo. W 2009 roku świadek zmienił jednak zdanie, a do oddania śmiertelnego strzału przyznał się mieszkaniec stanu Indiana Juan Carlos Torres, który oczekuje w areszcie na proces.

W 2010 roku Thaddeus Jimenez został formalnie uwolniony od zarzutu zabójstwa a sędzia wręczył mu oficjalny „certyfikat niewinności”. Wkrótce potem 30-letni mężczyzna pozwał władze miasta, domagając się zadośćuczynienia za 16 lat spędzone za kratkami. Prawnicy mężczyzny przekonywali, że policja wymusiła zeznania na świadku i zignorowała informacje o prawdziwym sprawcy strzelaniny.

Ława przysięgłych uznała, że za lata spędzone za kratkami Thaddeus Jimenez powinien otrzymać 25 milionów dolarów odszkodowania. To jedna z najwyższych kwot zasądzonych za niesłuszny wyrok skazujący. Przedstawiciele władz miasta przyznają, że są zaskoczeni wysokością odszkodowania i będą starać się o jego obniżenie.

Wiele wskazuje jednak na to, że Thaddeus Jimenez w najbliższym czasie nie będzie miał okazji nacieszyć się pieniędzmi. Zaledwie miesiąc temu Jimenez został bowiem skazany za posiadanie narkotyków za co grozi mu kara trzech lat pozbawienia wolności. Rozprawę w tej sparwie zaplanowano na 1. lutego.

mp

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*