Ceny nieruchomości w kolejnym dołku

Ceny domów w USA spadły w pierwszym kwartale tego roku o ponad 5 proc. i osiągnęły poziom najniższy od 2002 roku. W Chicago spadek wyniósł aż 7,6 proc.  Eksperci nie mają złudzeń: rynek nieruchomości jest w kolejnym dołku i nie wiadomo kiedy się z niego podźwignie.

fot. CNN/ Ceny domów w USA są najniższe od 9 lat

Według indeksu S&P/ Case- Shiller, ceny domów są dziś niższe od tych sprzed pięciu lat, kiedy rynek nieruchomości w USA szczytował, o jedną trzecią (32,7 proc.). W ciagu pierwszych trzech miesięcy 2011 zanotowano spadek cen o 5,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. To już trzeci kwartał kiedy ceny domów spadają. Według ekspertów można mówic o kolejnym dołku na rynku nieruchomosci (double-dip). Na razie trudno też ocenić kiedy branża podźwignie się z cenowej zapaści.

Na początku 2009 roku, kiedy obowiązywał federalny program bezzwrotnych kredytów na zakup domów, sytuacja zaczeła się poprawiać, a ceny podniosły się o ok. 5 proc. Wraz z zakończeniem programu spadła liczba nabywców a wraz z nią i ceny.

Według indeksu S&P/Case-Shiller spadek cen zanotowano w 19 z 20 największych metropolii. Powody do zadowolenia moga mieć jedynie właściciele domów w Waszyngtonie, gdzie ceny wzrosły o 4,3 proc.

Pozostałe miasta zaliczyły potężne spadki, z Minneapolis, gdzie ceny spały o 10 proc, na czele. W niechlubnej czołówce znalazły się także: Phoenix (8.4 proc. ), Chicago (7.6% proc.) oraz Portland ( 7.6%proc. )

Czynnikiem mającym największy wpływ na spadek cen jest wciąż rekorodowo wysoka liczba domów odbieranych właścicielom przez banki. Kiepska sytuacja ekonomiczna i wysokie bezrobocie sprawiają, że odsetek właścicieli, którzy nie są w stanie spłacać zaciągniętych na zakup domów kredytów hipotecznych, jest wciąż bardzo wysoki.

Domy przejęte przez banki trafiają ponownie na rynek, czesto nawet za połowę ceny sprzed kilku lat.

IN

Categories: Chicago, Gospodarka

Comments

 1. Kazek
  Kazek 31 maja, 2011, 22:46

  i moga sie w cztery litery pocalowac, domy spadly nie o 7 czy 10 % domy spadly o polowe i beda jeszcze tansze bo kto dzis ma dobry kredyt, no kto ? a ci co maja nie dadza sie wciagnac w to bagienko, a na 100% nie w Illinois gdzie podatki od nieruchomosci sa najwyzsze w calym USA

  Reply this comment
 2. kzet
  kzet 31 maja, 2011, 23:48

  podatki sa wysokie? dalej na demokratow glosujcie 🙂 oni wam powiedza ze bogatym zabiora a faktycznie was biednych zuczkow taxami do ziemi przybija :-). Illionois ma najwyzsze podatki , w illinois od zawsze zadzili demokraci,illinois jes jednym z najbardziej zadluzonych stanow.ponizej link ktory moze otworzy oczy http://www.usdebtclock.org/state-debt-clocks/state-of-illinois-debt-clock.htmlnie musze dodawac ze obama stad pochodzi i wciska kielbase wyborcza ze uzdrowi ameryke! niech chicago uzdrowi , juz nie mowie o illinois, samo chicago- miasto bankrut

  Reply this comment
 3. mikesz
  mikesz 31 lipca, 2011, 11:17

  doputy będą wysokie podatki od wszystkiego doputy nigdy żaden kraj nie wydźwignie się z kryzysu…. wysokie podatki napędzają branie kredytów a te z kolei powodują bankructwo firm i osób, które zamykają firmy… a to z kolei powoduje że państwo musi dalej podwyższać podatki żeby utrzymać bandę nikomu niepotrzebnych urzędników i rozrośniętą administrację …. tylko gigantyczne obniżenie podatków może uratować amerykę ….

  Reply this comment
 4. Frank
  Frank 17 czerwca, 2016, 05:33

  Panstwo nie musi obnizac podatkow,zeby miec kase na swoje potrzeby,wystarczy pieniądz wygenerowac w postaci gwarancji kredytowych dla roznych instytucji lub wpompowac jakąs kase w upadajace przedsiebiosrtwo (np Chryslera) czy bank, nie ma potrzeby nawet drukowac slynnych dolarow,bo wiekszosc $ jest wirtualna – dlaczego nie mozesz gotowką wybrac duzej kwoty,bo od razu bank podaje cie do Skarbowego. Wyobrazasz sobie,co by sie stało,gdyby wszyscy klienci powiedzieli:sprawdzam! I nagle chcieli wybrac gotowke? Z banku. Bank by splajtował. Po to sa rozne karty,zeby mozna bylo manipulowac kasą ktorej fizycznie nie ma,a ktorą mozna mnozyc,z zyskiem dla bankierow kosztem podatnika (inflacja i spadek $ to tez podatek ;))

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*