„Całujący robak” w Illinois

Pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej owad, przenoszący groźną dla ludzi chorobę pasożytniczą, dotarł do Stanów Zjednoczonych. Jego obecność odnotowano w 29 stanach, również w Illinois.

Całujący robak fot.Wikipedia

Pluskwiak o łacińskiej nazwie Triatoma sanguisuga, zwany jest potocznie „całującym robakiem” ponieważ często kąsa ludzi w okolicach ust. Owad występuje w Ameryce Południowej i Środkowej i jest odpowiedzialny za przenoszenie groźnej choroby Chagasa. Choroba ma charakter przewlekły i atakuje mięsień sercowy oraz mięśnie układu pokarmowego; często kończy się śmiercią.

Centrum kontroli i prewencji chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ostrzega, że „całujący robak” dotarł do Stanów Zjednoczonych, a jego obecność odnotowano dotychczas w 29 stanach, również w Illinois. Dotychczas znany jest jeden przypadek ukąszenia człowieka. W zeszłym roku ukąszona została dziewczynka ze stanu Delaware, ale nie stwierdzono u niej objawów choroby Chagasa.

CDC zaleca uszczelnienie okien i drzwi oraz zainstalowanie siatek ochronnych w oknach, jak również w przewodzie kominowym, a także wyłączanie na noc zewnętrznych źródeł światła, które przyciągają pluskwiaki. W razie ukąszenia należy niezwłocznie zdezynfekować ranę i skontaktować się z lekarzem.
(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*