Były szef policji chce być burmistrzem

Były szef policji chce być burmistrzem

Były szef chicagowskiej policji Garry McCarthy myśli poważnie o stanięciu w szranki z burmistrzem Rahmem Emanuelem, który wyrzucił go z pracy. McCarthy powołał zespół ekspertów, który gromadzi fundusze wyborcze i bada szanse wygranej w 2019 roku.

Powstanie i działalność komitetu potwierdził Brian McCormack, jego przewodniczący, także odpowiedzialny za gromadzenie funduszy wyborczych. McCormack, rodowity chicagowianin, mieszkaniec Wildewood w północno-zachodniej części miasta, nie jest znany na lokalnej scenie politycznej.

Jak zapewnił media McCormack, szybko przybywa zwolenników kandydatury byłego szefa policji oraz datków na jego wyborczym koncie. W komentarzu do tej wypowiedzi Peter Giangreco rzecznik komitetu kampanii wyborczej burmistrza Rahma Emanuela wyraził przekonanie, że w wyścigu o fotel burmistrza wcale nie chodzi o wielkość kampanijnego konta, ale o dokonania na rzecz Chicago i jego mieszkańców oraz o plany rozwoju miasta na przyszłość.

Zdaniem Giangreco, retoryka kampanijna powinna koncentrować się nie na funduszach, a raczej na młodzieży i jej edukacji, rozwiązaniu problemów finansowych miasta i kontynuowaniu reform w policji chicagowskiej.

Przypomnijmy, że McCarthy został zwolniony z pracy przez Emanuela w 2015 r., po upublicznieniu przez lokalną prokuraturę nagrania wideo pokazującego, jak biały policjant zabija 16 strzałami czarnego nastolatka Laquana McDonalda. Nagranie trzymane było w tajemnicy przez ponad rok przez policję i prokuraturę. Upublicznienie wideo zapoczątkowało reformy w policji chicagowskiej, której stawiano zarzuty m.in. zmowy milczenia i próby zatuszowania zdarzenia.

Wybory municypalne odbędą się w Chicago w 2019 roku.

(ao)

Na zdj.: Garry McCarthy fot.Tannen Maury/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*