Były radny Willie Cochran trafi za kratki za korupcję

Były chicagowski radny Willie Cochran został skazany na rok więzienia i dwa lata nadzoru sądowego. W ten sposób dołączył do licznego grona członków Rady Miasta Chicago skazanych za korupcję.

Były radny Willie Cochran fot.Facebook

Cochran oskarżony był o wymuszanie haraczy i łapówek z przedsiębiorców prowadzących działalność biznesową w jego okręgu miejskim na południu miasta. Akt oskarżenia wystosowany w 2016 r. zarzucał mu też o malwersację funduszy charytatywnych przeznaczonych dla ubogich dzieci i seniorów oraz wydanie skradzionych pieniędzy na własne potrzeby, min. na opłaty za studia córki oraz na kasyna.

Jednak Cochran twierdził konsekwentnie, że jest niewinny i dopiero po trzech latach, w marcu tego roku, przyznał się d do złagodzonych zarzutów na mocy porozumienia ze strona skarżącą.
Prokuratura domagała się dla Cochrana 18 miesięcy więzienia, zaś obrona – kary w zawieszeniu. Ostatecznie sędzia federalny skazał byłego polityka na rok pozbawienia wolności i dwa lata nadzoru sądowego po odsiedzeniu kary. Skazany ma się zgłosić do federalnego zakładu karnego 23 sierpnia.

Cochran był policjantem chicagowskim, gdy został wybrany w 2007 r. na radnego 20. okręgu miejskiego na południu miasta. Zastąpił Arendę Troutman, która trafiła do więzienia za korupcję. W lutowych wyborach municypalnych Cochran nie ubiegał się o reelekcję.

W Chicago od 1972 r. blisko trzydziestu radnych miejskich trafiło za kratki w związku z działaniami korupcyjnymi i innymi przestępstwami, których dopuścili się w czasie sprawowaniu urzędu. (ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*