Były gubernator Illinois, Rod Blagojevich posiedzi 14 lat

To jeden z najsurowszych wyroków w historii stanu za korupcję polityczną. Były gubernator Illinois Rod Blagojevich po trzyletnim procesie został dziś skazany na 14 lat więzienia. Na wolność najwcześniej wyjdzie po 12 latach. 

Rod Blagojevich spędzi za kratkami 14 lat

„Jest mi niezmiernie przykro” – oświadczył były polityk przepraszając mieszkańców stanu, swoję rodzinę oraz sędziego. Blagojevich jeszcze wczoraj pracował na jak najniższy wyrok przyznając, że próba sprzedaży wakującego w stanowym Senacie miejsca po Baracku Obamie była „okropną pomyłką”. I może skrucha pomogła, bowiem prokuratura domagała się 15-20 lat więzienia.

Czytaj także: Ważą się losy Roda Blagojevicha

Wielu ekspertów spodziewało się, ze kara dla Roda Blagojevicha na pewno przekroczy 10 lat, innymi słowy, że będzie surowsza niż ten, który otrzymał jego współpracownik odpowiedzialny za zbiórkę funduszy kampanijnych, Tony Rezko. Od początku nierealny wydawał się scenariusz obrony, która zabiegała o wyrok nie wyższy niż 51 miesięcy mający uwzględnić dobro całej rodziny oraz traumę, którą przechodzi.

Czytaj także: Dom Blagojevicha oficjalnie na sprzedaż. Zobacz za ile

Do końca nie opuszczało Blagojevicha swoiste poczucie humoru. W jednym z ostatnich udzielonych wywiadów pytany o to, jak rodzina poradzi sobie z jego ewentualną zmianą miejsca pobytu powiedział, że już zasugerował córkom kupienie drugiego psa (pierwszy został nabyty po aresztowaniu polityka) i nazwanie go „Tatusiem”.

Były gubernator trafi do więzienia federalnego o minimalnym rygorze, jednak będzie dzielił celę z innymi współwięźniami i wykonywał najprostsze prace, takie jak czyszczenie muszli klozetowych oraz mycie podłogi. Średnie wynagrodzenie za tego typu obowiązki za kratkami nie przekracza 12 centów za godzinę. Polityk, który w sobotę skończy 55 lat, na wolność najwcześniej wyjdzie po odbyciu 12 lat kary.

Pod koniec lipca 54-letni Rod Blagojevich zosatł uznany winnym 17-tu z 20 stawianych mu zarzutów. W czasie drugiego procesu podtrzymywał swoje stanowisko – odrzucając wszystkie stawiane mu zarzuty, w tym i ten najcięższy, dotyczący próby sprzedania wakującego po prezydencie Obamie stanowiska w Senacie stanu Illinois. Pozostałe zarzuty dotyczyły m.in. udziału w przestępczym spisku, fałszerstw i wymuszeń.

Blagojevich został usunięty z urzędu w 2009 roku.

Oto co Rod Blagojevich miał do powiedzenia po ogłoszeniu wyroku:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=poAcxxjf-8Y[/youtube]

MP, MB

Zobacz także: Wyrok w sprawie byłego gubernatora Illinois

Ruszył powtórny proces Roda Blagojevicha

 

 

 

Categories: Chicago, Wideo

Comments

 1. Charlie_Charlie
  Charlie_Charlie 7 grudnia, 2011, 18:38

  „spisek, falszerstwa, wymuszenia…” – tak, glosujmy na demokratow , prawda rysiu? 🙂

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 7 grudnia, 2011, 19:26

   Czarus, kiedy ty zrozumiesz, ze nie wiesz NIC?
   George Ryan to pewnie wedlug ciebie tez demokrata, LOL?

   Reply this comment
   • Charlie_Charlie
    Charlie_Charlie 7 grudnia, 2011, 19:38

    rysiuniu – zdradz mi sekrecik – gdzie , w ktorej linijce, ktore slowo zasugerowalo ci ze ryana za demokrate uwazam.?.tylko spokojnie, zebys znow mi spazmow nie dostal, odpisz jak sie uspokoisz…
    aha- podoba mi sie twoj „lol”, ale tak malolaci klikaja z nie takie zardzewiale klamoty jak ty rysiu. 🙂 ty pisz ” hi hi” albo nowoczesniej troszke „hehe”

    Reply this comment
 2. m.wandej
  m.wandej 7 grudnia, 2011, 19:36

  Tak ogromny wymiar kary nie jest wspłmierny do żadnego z czynów (zarzuconych oskarżeniem i udowodnionych)! Rozumiem kierunek prewencji generalnej ale tym sposobem pogrzebano ideę indywidualnego „oddziaływania” w celu resocjalizacji; aspekt odwetu widoczny jest gołym, nawet „laickim okiem” a tego żadna demokracja nie powinna stosować.
  Cisi znawcy tematu uważają, że gra nie jest zakończona, chałupa nie sprzedana, a do 16 lutego 2012r. pozostaje trochę czasu. Nie podoba się to rozwiązanie. Sprawiedliwe nie jest.

  Reply this comment
 3. kicia
  kicia 7 grudnia, 2011, 19:58

  no to mamy dwoch gubernatorow z Illinois za kratkami….za malwersacje i inne przekrety…. przykre 🙁

  Reply this comment
 4. kicia
  kicia 7 grudnia, 2011, 20:01

  i zeby bylo ciekawiej : jeden republikanin, a drugi – demokrata….

  Reply this comment
 5. m.wandej
  m.wandej 8 grudnia, 2011, 13:03

  … ława oskarżonych nie prędko poszerzy się o nowe „personalia”; kilku z kandydatów na podejrzanych zakończyło życie (w sposób naturalny, oczywiście) a niektórzy z doradców (tych „nieprofesjonalnych”) odbywają już kary po zakończeniu procesów, własnych…Chyba, że „nowe spojrzenie” na pewien akt urodzenia przyniesie spektakularny efekt.

  Reply this comment
 6. jas fasola
  jas fasola 8 grudnia, 2011, 14:08

  ta cala polityke o kant siedzenia potluc ,lepiej byc apolitycznym i mam prawo?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*