Była dyskryminacja ciężarnych. Będzie odszkodowanie

fot.Steven Depolo/Flickr

fot.Steven Depolo/Flickr

Kuratorium Chicago Public Schools (CPS) wypłaci 280 tys. dol. odszkodowania oraz zaległe uposażenia po zawarciu pozasądowej ugody w sprawie dyskryminacji ciężarnych nauczycielek.

Wniesiony w ubiegłym roku przez władze federalne pozew zarzucał, że dyrektor szkoły podstawowej w północno-zachodniej dzielnicy wystawiała niższe noty za pracę, a nawet zwalniała nauczycielki, które były w ciąży. W pozwie utrzymywano, że w latach 2009–2012 Mary Weaver, dyrektorka Scammon Elementary School, zwolniła z pracy osiem nauczycielek, które zaszły w ciążę lub powróciły z urlopu macierzyńskiego.

W pozwie, w którym Weaver nie została wymieniona w charakterze pozwanej, autorzy domagali się zadośćuczynienia finansowego dla zwolnionych nauczycielek i wprowadzenia nowych procedur, które zapobiegną podobnym przypadkom dyskryminacji w przyszłości. Odszkodowanie otrzyma osiem kobiet.

Vanita Gupta, rzecznik wydziału ds. praw obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości, zapewnia, że „rada szkolna podjęła już wszelkie niezbędne kroki, by żadna kobieta nie straciła pracy, nie była karana dyscyplinarnie czy nie stała się obiektem gróźb z powodu zajścia w ciążę”.

Zawarta ugoda musi jeszcze zostać zatwierdzona przez federalnego sędziego. Przesłuchania w tej sprawie zapowiedziano na początek stycznia. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*