Burmistrz wzywa gubernatora do podpisania ustaw dotyczących broni

Burmistrz wzywa gubernatora do podpisania ustaw dotyczących broni

Burmistrz Rahm Emanuel osobiście wręczył gubernatorowi Bruce’owi Raunerowi list, w którym wraz z 50 radnymi miejskimi domaga się podpisania legislacji ograniczającej dostęp do broni bojowej i sprzętu militarnego. Pakiet ustaw w tej sprawie został zatwierdzony w zeszłym tygodniu przez parlament Illinois i czeka teraz na podpis gubernatora.

Burmistrz wręczył Ranuerowi dokument w środę, 7 marca rano podczas wydarzenia, w którym politycy wspólnie uczestniczyli. Według Emanuela, taki sam list został wysłany do gubernatora w zeszłym tygodniu, lecz nie doczekał się odpowiedzi ani reakcji z jego strony.

W liście podpisanym przez wszystkich 50 radnych miejskich burmistrz wzywa gubernatora, aby niezwłocznie podpisał legislacje korzystając z rozgłosu, jakiego na nowo zyskała sprawa kontroli broni po masakrze na Florydzie, a także zastrzeleniu w Chicago komendanta policji Paula Bauera.

W zeszłym tygodniu legislatorzy z Illinois zatwierdzili m.in. wymóg licencji stanowej dla dilerów broni i podniesienie wieku nabycia broni do 21 lat. Licencja byłaby wydawana na pięć lat i kosztowałaby tysiąc dolarów. W pakiecie znalazł się również zakaz sprzedaży cywilom broni bojowej oraz modyfikacji kolb umożliwiającej strzelanie z broni półautomatycznej jak z automatycznej (ang. bump stock).

Gubernator Bruce Rauner nie powiedział do tej pory, czy podpisze reformę dotyczącą broni palnej. Jego oświadczenie w tej kwestii nie zawierało żadnych obietnic i deklaracji. Rauner ma czas do 30 kwietnia, aby podpisać lub zawetować ustawę.

Zatwierdzenia przez parlament Illinois ustaw zwiększających kontrolę broni żądała większość społeczeństwa i domagały się organy ścigania. Wśród apelujących do ustawodawców o zaostrzenie przepisów dotyczących broni byli m.in. szef chicagowskiej policji Eddie Johnson oraz kardynał Blase Cupich i ks. Mike Pfleger z parafii św. Sabiny na południu miasta.

(jm, ao)

Na zdjęciu: Rahm Emanuel fot.Tannen Maury/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*