Burmistrz Rahm Emanuel chce obalenia imigracyjnego dekretu prezydenta Trumpa

Rahm Emanuel fot.Lloyd Lee/PAP/EPA

Rahm Emanuel fot.Lloyd Lee/PAP/EPA

Burmistrz Chicago Rahm Emanuel poparł obalenie prezydenckiego dekretu zabraniającego wjazdu do USA obywatelom sześciu krajów muzułmańskich. Wraz z trzema burmistrzami największych amerykańskich miast Emanuel podpisał wniosek sądowy popierający pozew wniesiony przez sześć stanów przeciw administracji prezydenta Trumpa.

Celem sprawy sądowej jest zablokowanie i obalenie nowego prezydenckiego dekretu imigracyjnego, który wchodzi w życie 16 marca. Poprzedni dekret został uznany przez sąd za niezgodny z konstytucją.

Jak stwierdził w oficjalnym oświadczeniu burmistrz Emanuel, nowe, poprawione przepisy administracji Trumpa nie różnią się od poprzednich i ubliżają tradycyjnym amerykańskim wartościom moralnym, osłabiają bezpieczeństwo narodowe i naruszają konstytucję.

Emanuel wyraził też zadowolenie, że największe miasta w kraju zjednoczyły się w opozycji przeciw nowym przepisom i na rzecz obrony najważniejszych wartości narodowych.

„Miasto Chicago będzie walczyć o to, by nasz kraj pozostał nadzieją dla uchodźców, którzy szukają bezpieczeństwa przed zagrażającymi życiu okropnościami wojny, aby był schronieniem dla starających się o azyl i dla wszystkich ciężko pracujących i przestrzegających prawa imigrantów” – napisał w oświadczeniu burmistrz Wietrznego Miasta.

Emanuel podpisał wniosek sądowy 14 marca razem z burmistrzem Los Angeles – Erikiem Garcetii, Nowego Jorku – Billem de Blasio i Bostonu – Martinem Walshem. Wniosek wspiera pozew wniesiony przez prokuratorów generalnych sześciu stanów: Waszyngtonu, Kalifornii, Maryland, Massachusetts, Nowego Jorku i Oregonu. Dokumenty zostały złożone w rejonowym sądzie federalnym w Seattle, w stanie Waszyngton.

Zdaniem powodów, nowy dekret Trumpa tak jak poprzedni, dyskryminuje ze względu na religię i zawiera poważne usterki prawne. Dekret, podpisany przez prezydenta 13 marca, wstrzymuje na 90 dni wjazd do USA obywateli Libii, Iranu, Syrii, Somalii, Jemenu i Sudanu. Nie dotyczy już jednak Iraku oraz osób z wizami amerykańskimi i statusem legalnego rezydenta USA. Przez 120 dni ma również obowiązywać zakaz przyjmowania uchodźców.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. diwron
  diwron 15 marca, 2017, 14:29

  Pod wiaduktem (blisko skrzyżowania Lawrence Ave i Lake Shore Dr ) są namioty, w których mieszkają bezdomni. Jest ich w Chicago blisko 6000 (bezdomnych). Czy burmistrz Emanuel jest tym zainteresowany? Prawdopodobnie nie, ponieważ bezdomni nie dają dotacji na fundusz wyborczy i nie głosują. Burmistrz gra rolę troskliwego, ale nie zależy mu na mieszkańcach Chicago. Tak samo jak większość liderów demokratów jest zwolennikiem aborcji w całym okresie ciąży. Ludzie tacy jak on chcą zniszczenia Ameryki. Jak Amerykanie (biali i czarni) będą mniejszością za jakieś 20 lub 30 lat to „postępowi liderzy demokratów” będą mieszkać w mocno strzeżonych i zamkniętych rezydencjach, a reszta będzie sługami muzułmanów i latynosów.

  Reply this comment
  • Paris
   Paris 16 marca, 2017, 02:57

   diwron, jesteś tak antyamerykański ze to az boli. Po 1 ci bezdomni mogliby wziąć się do pracy (praca jest wartoscia nadrzedna od czasów kolonizacji. Po 2 co ma do tego aborcja? I w jaki sposób niszczy Amerykę? Rzucasz frazesami, a chyba nie bardzo sam wiesz o czym mówisz. Po 3, każdy diwron, jakbyś nie zauwazyl kto nie ma checi do pracy i wyksztalcenia będzie sluga niezależnie od rasy i wyznania. Chcesz być taki amerykański to zapoznaj się chociaż z konstytucja. Po 4, sam jesteś tu gościem , wiec trochę szacunku do innych bo ani nie jesteś native american ani na Mayflower tu nie przyplynales.

   Reply this comment
   • diwron
    diwron 16 marca, 2017, 08:52

    Prymitywizm i poglądy takich osób jak N.Pelosi i C.Schumer na kilometr „czuć” z twojej wypowiedzi. Jest pełna sloganów, które nie mają sensu. Mam szacunek ale tylko dla tych, którzy przyjeżdżają tutaj uczciwie pracować i legalnie. Natomiast nie mam szacunku dla tych, którzy szmuglują tony narkotyków i przychodzą tutaj przez zieloną granicę aby wykorzystywać amerykański system pomocy społecznej i są faworyzowani przez jedynie słuszną partię (demokratyczną) bardziej niż amerykańscy weterani (aby usyskać dodatkowe głosy w wyborach). Co ma do tego aborcja? Aborcja bez ograniczeń w USA niszczy ten kraj i dziesiątkuje białych i czarnych Amerykanów. Nawet w PRL aborcja była dopuszczalna tylko do 12 tyg. ciąży. Ile krajów na świecie jest tak barbarzyńskich jak USA jeżeli chodzi o stosunek do aborcji?

    Reply this comment
    • Paris
     Paris 17 marca, 2017, 03:10

     W sloganach bez sensu to jak widać specjalizujesz się ty. Jakbys nie zauważył pisałam o uczciwych osobach, chętnych do uczciwej i legalnej pracy (nie szmuglerach ani osobach „wykorzystujących amerykański system pomocy społecznej” – osoby bez papierów (bez numeru SS) nie maja dostępu do zadnej pomocy tak fyi). System imigracyjny USA jest moim zdaniem zbyt restrykcyjny, w porównaniu np. z kanadyjskim, gdzie o legalizacje pobytu osob placacych podatki jest dużo prościej. To powoduje, że tak dużo jest tu „nielegalnych imigrantow” (swoja droga nie lubie tego określenia na ludzi). Latynosi częściej pracują ciężej, w dużo gorszych warunkach, nie maja ubezpieczenia ani funduszy emerytalnych. Nie wiem czy chcialbys kiedykolwiek wykonywać prace jaką oni się zajmują. Co do aborcji to weź rozwin myśl, bo hasla typu „aborcja niszczy mój kraj i dziesiątkuje ludzi” nie maja najmniejszego sensu ani logiki. Smieszne, że określasz to jako „barbarzyństwo”, natomiast strzelanie do dzieci, co jest chlebem powszednim w czarnych dzielnicach na południu miasta zwisa ci i powiewa 🙂

     Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 17 marca, 2017, 20:37

   Ty stary, sukienkowy, smierdzacy pazozycie.
   „Pod wiaduktem (blisko skrzyżowania Lawrence Ave i Lake Shore Dr ) są namioty, w których mieszkają bezdomni. Jest ich w Chicago blisko 6000 (bezdomnych). Czy pazozyt diwron jest tym zainteresowany? Prawdopodobnie nie, ponieważ bezdomni nie dają dotacji na fundusz kosciola i nie głosują. Pasozyt diwron gra rolę troskliwego, ale nie zależy mu na mieszkańcach Chicago. Tak samo jak większość liderów republikanskich jest zwolennikiem aborcji w całym okresie ciąży. Ludzie tacy jak on chcą zniszczenia Ameryki. Jak Amerykanie (biali i czarni) będą mniejszością za jakieś 20 lub 30 lat to “postępowi liderzy republikanow” będą mieszkać w mocno strzeżonych i zamkniętych rezydencjach, a reszta będzie sługami muzułmanów i latynosów”

   Reply this comment
 2. andy
  andy 15 marca, 2017, 17:20

  diwron bezdomnym jest siena wlasne zyczenie wiec przestan pisac glupoty wypij 4 pifka wyspij sie I jutro z rana do pracy na kontratorce \

  Reply this comment
  • diwron
   diwron 15 marca, 2017, 18:40

   Owszem. Bezdomnym można być na własne życzenie, ale nie zawsze i przyczyny mogą być różne. Miasto powinno im jednak zapewnić (przynajmniej zimą ) miejsca do spania (zwłaszcza jeżeli elity demokratyczne zawsze podkreślają, że ochrona ubogich jest ich podstawowym zadaniem). Natomiast burmistrz jest super hipokrytą. To dzieje się pod jego nosem, a on podejmuje wielkie inicjatywy ogólnoamerykańskie. A ty chłoptasiu nie bądź taki „rysiowaty”, bo na końcu i tak zostaniesz pachołkiem muzułmanów.

   Reply this comment
   • Rysiu
    Rysiu 17 marca, 2017, 20:41

    Ty stary sukienkowy dziadygo:
    ” Bezdomnym można być na własne życzenie, ale nie zawsze i przyczyny mogą być różne. Miasto powinno im jednak zapewnić (przynajmniej zimą ) miejsca do spania (zwłaszcza jeżeli elity republikanskie zawsze podkreślają, że ochrona ubogich jest ich podstawowym zadaniem). Natomiast kazdy sukienkowy jest super hipokrytą. To dzieje się pod ich nosem, a oni podejmuja wielkie inicjatywy ogólnoamerykańskie. A ty chłoptasiu nie bądź taki “sukienkowy”, bo na końcu i tak zostaniesz pachołkiem sukienkowych”.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*